Jak powstaje stal

Do wytwarzania stali potrzebne są takie surowce jak węgle, ruda, wapień, złom stalowy, woda oraz powietrze. Kluczowa jest także bardzo wysoka temperatura pozwalająca na uzyskanie odpowiedniej cieczy, którą przekształca się w pożądany materiał. Cały proces zaczyna się w ogromnych piecach, gdzie prażony jest węgiel — zabieg usuwa niepożądane substancje. Kolejno dodaje się resztę materiałów, które za sprawą temperatury wiąże się w ciecz, tworząc płynne żelazo. Odpowiednia porcja cieczy zostaje schłodzona wodą. Następnie dodawane są składniki stopowe. Tak przygotowany materiał trafia do maszyny odlewczej, gdzie uzyskuje pożądane kształty. Poprzez zagniatanie rozgrzanej stali przez walce, można uzyskać odpowiednią grubość. Taka obróbka umacnia materiał — nie ma możliwości w późniejszym czasie na zmianę jego kształtu. Wyprodukowana stal gotowa jest do sprzedaży.

Gdzie wykorzystywana jest stal?

Zastosowanie stali nierdzewnej możliwe jest praktycznie w każdej dziedzinie. Najpopularniejszymi branżami są: budownictwo, architektura, przemysł spożywczy, AGD, motoryzacja czy przemysł chemiczny. Stal umożliwia uzyskanie blachy, która świetnie sprawdza się do tworzenia balustrady, osłonięcia kolumny, jako elementy wyposażenia basenów, wind czy do budowy wieżowców. Aby osiągnąć pożądane wymiary, ważnym krokiem jest precyzyjne cięcie stali. Taki proces pozwoli na uzyskanie efektów bez utraty właściwości stali. Wybór metody zależna jest od kilku czynników np. grubość blachy, rodzaju oraz budżetu. W przypadku wyboru bardzo cienkich blach najważniejszym czynnikiem będzie znalezienie miejsca, które specjalizuje się blachach o wymiarach 0,01 - 0,05 mm. Niewątpliwie takim miejscem jest centrum stali Tares, cenione za swój profesjonalizm oraz lata doświadczenia.

Powstawanie stali to proces, który wymaga doświadczenia oraz precyzji. Nie inaczej jest z cięciem stali. W obu przypadkach najważniejszym krokiem jest wybór sprawdzonego producenta, który zadba o materiał oraz zapewni najlepszej jakości stal.