W Łebie, w okolicy ujścia rzeki Łeby do Bałtyku, od października budowane jest Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego.
Źródło: gov.pl; autor: plus3architekci
Plac budowy wykonawcy przekazano w październiku 2020 r. Wzniesiono już ściany części wystawienniczej, biurowej i magazynowej. Poza tym gotowy jest strop nad parterem restauracji oraz płyta fundamentowa, na której stanie zabytkowy kuter rybacki (część przyszłej ekspozycji).
18 maja br. odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego. Jak poinformowano, zorganizowano ją na tak zaawansowanym etapie budowy ze względu na obostrzenia wynikające z pandemii koronawirusa.
Budowa Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego
Budynek muzeum ma tworzyć jednorodną bryłę otwartą na łebską promenadę i kanał portowy. Wygląd frontowej fasady będzie nawiązywać do wyrzuconego na brzeg konaru, kadłuba statku, morskich fal czy nadmorskich wydm. Eksponaty będą pokazywane na kilku poziomach. W sumie na ponad 6 tys. m2 powierzchni przewidziano: aranżację słowiańskich łodzi z czasów wczesnego średniowiecza, ekspozycję wraków (i innych obiektów) wydobytych w czasie podwodnych badań archeologicznych, wystawę poświęconą faunie i florze Bałtyku, a także portom rybackim i ratownictwu morskiemu. W muzeum znajdą się również stanowiska interaktywne, dzięki którym każdy będzie mógł wcielić się w rolę np. sternika.
Budynek zostanie wyposażony w pompy ciepła oraz instalację fotowoltaiczną o mocy około 50 kW, co ma maksymalnie ograniczyć zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną.
Łeba: takie będzie muzeum archeologii podwodnej – wizualizacje
Budowa muzeum w Łebie pochłonie 40 mln zł. Otwarcie dla zwiedzających przewidziano na lato 2024 r.
Przeczytaj także: 202-metrowy Warsaw Unit jest już gotowy
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.