Modernizacja prowadzona w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016–2023 trwała ponad półtora roku, a budynek dworca otwarty w 1867 r. odzyskał historyczny charakter. Podczas renowacji elewacji po jej oczyszczeniu odkryto wykonane z ciemnozielonej szkliwionej cegły geometryczne wzory. Przywrócono też grafitowe kolumny zlokalizowane przy wejściach głównych oraz pomiędzy niektórymi oknami – wcześniej zamurowane w ścianie i niewidoczne. Odtworzono na wzór oryginalnej ciemnobrązową stolarkę okienną i drzwiową.

We wnętrzu przestrzeń dla podróżnych wykonano w jasnej kolorystyce. Ściany holu posiadają geometryczny kasetonowy deseń, a w dolnej ich części wykonano okładzinę z ciemnozielonej płytki szkliwionej, by pasowały do odtworzonych na wzór oryginalnych geometrycznych ceramicznych posadzek. Przywrócono też wystrój poczekalni – drewniane boazerie i wzorzyste tapety, a na podłodze oryginalną posadzkę. Nowe są ławki, gabloty z rozkładem jazdy pociągów oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Na parterze znajdują się toalety, pomieszczenie dla opiekuna z dzieckiem, lokale na wynajem i posterunek Straży Ochrony Kolei. Piętro zajmą biura PKP Cargo.

Są usprawnienie dla osób niewidomych czy niedowidzących, a także tych z problemami ruchowymi. Jest energooszczędne oświetlenie w technologii LED wraz z automatyką sterującą. Budynek ocieplono od wewnątrz, stolarka okienna i drzwiowa mają niski współczynnik przenikalności ciepła. Systemu BMS (ang. Building Management System) kontroluje infrastrukturę budynku, w tym zużycie mediów i instalacje bezpieczeństwa.

Zmieniono organizację ruchu w otoczeniu dworca. Na placu, wokół centralnie zlokalizowanej wyspy z zielenią i ławkami, umiejscowiono zatoczkę dla autobusów wraz z wiatą, miejsca postojowe dla samochodów, w tym elektrycznych oraz typu kiss&ride, a nieco bliżej wejścia do dworca, miejsca dla osób z niepełnosprawnościami, rodzin z dziećmi, motocykli oraz wiatę rowerową, pod którą znalazły się 24 stojaki dla jednośladów. W ramach inwestycji wybudowano również nowe chodniki oraz zamontowano elementy małej architektury (oświetlenie, kosze, ławki). Z boku dworca powstał także nowy parking dla samochodów służbowych – czytamy w komunikacie.

Koszt przebudowy dworca wyniósł 33,5 mln zł brutto.

Przeczytaj także: Bliżej do budowy Krakowskiego Centrum Muzyki. Jest umowa na projekt