Cięcie tlenem - podstawowe informacje

Istnieje kilka nazw, które opisują dokładnie ten sam proces. Cięcie tlenowe czasem określa się mianem gazowego lub płomieniowego. Jeśli więc nasz rozmówca zachęca nas do wdrożenia w firmie metody cięcia płomieniowego, to w rzeczywistości chodzi mu właśnie o cięcie tlenem.

Metoda opiera się na bardzo wysokiej temperaturze. Metal jest rozgrzewany aż do zapłonu, a następnie utlenia się. W wyniku ciągu zachodzących reakcji następuje wydmuchanie pozostałych elementów tworzywa, w czym kluczową rolę odgrywa wysokie ciśnienie.

Bardzo ważną zasadą w cięciu tlenem jest ustawienie płomienia w jak najmniejszej wysokości nad ciętym budulcem. Zwykle - w zależności od jakości maszyny tnącej - odstęp między nimi musi wynosić maksymalnie kilka milimetrów. 

Przyspiesza to cały proces, a także zwiększa jego dokładność. Gdybyśmy próbowali przeciąć na przykład blachę z większej wysokości, to „opaleniu” uległaby przy okazji spora przestrzeń ulokowana po obu stronach linii cięcia. Byłoby to zdecydowanie niepożądane zjawisko. Zbliżenie płomienia minimalizuje ten efekt.

Przykładem maszyny do cięcia tlenowego, która zarazem jest - zgodnie z informacjami, jakie znajdziemy na stronach firmy Eckert - najczęściej nagradzaną przecinarką, jest Szafir. Urządzenie wyróżnia się m.in. palnikiem tlenowym z trybem detekcji wysokości i ustawiania kąta cięcia.

Cięcie termiczne tlenem - z jakimi tworzywami radzi sobie najlepiej?

Jest to metoda stworzona do pracy z różnymi tworzywami metalowymi. Można tu wskazać choćby na stal oraz inne tworzywa o dużej grubości, których przecięcie innymi sposobami byłoby albo o wiele bardziej czasochłonne, albo nie gwarantowałoby tak dużej dokładności, jak metoda cięcia tlenowego.

Warto docenić ją także za to, że świetnie radzi sobie zarówno z tworzywami wysokowęglowymi, jak i tymi, które mają w sobie tego pierwiastka bardzo mało. Nic nie stoi na przeszkodzie, by cięcie tlenowe sprawdziło się w firmie, która pracuje na przykład z niskostopową stalą konstrukcyjną.

O czym warto pamiętać, gdy wybieramy maszynę do cięcia tlenowego?

Jeśli wpisujemy w wyszukiwarkę takie zapytania, jak palnik do cięcia acetylen tlen, to często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że tradycyjny palnik nie jest najlepszą metodą pracy z tworzywami o dużej grubości i dużym stopniu twardości. 

Maszyna do cięcia tlenem wygrywa z takim tradycyjnym sprzętem w niemal każdej kwestii. Dlatego też warto zastanowić się nad tym, czy inwestycja w taki sprzęt na lata nie będzie dla naszego biznesu o wiele lepszym rozwiązaniem. 

Dobra maszyna do cięcia gazowego powinna pozwalać na pracę z materiałem o różnych grubościach: od 0,5 mm do nawet 100 mm. Wielu fachowców poleca te urządzenia, które mają palnik wyposażony w tryb detekcji wysokości, a także automatyczny system zapalania i tryb manualnej regulacji kąta nachylenia.

Nowoczesne palniki mają zdefiniowane przez producenta parametry cięcia najpopularniejszych stopów. Z inną temperaturą pracuje tradycyjna stal, a z inną na przykład gruba stal zbrojona czy konstrukcyjna. Dzięki predefiniowanym programom nie musimy zawsze szukać tych wartości lub zgadywać. Po prostu wybieramy konkretną wartość z listy.