Wybór wylewki pod posadzkę to nie lada wyzwania dla każdej osoby, która stawia dom. Po pierwsze, jest wiele opcji dostępnych na rynku i każda z nich ma inne właściwości. Jeżeli rozważasz instalację ogrzewania podłogowego, zależy Ci na czasie oraz celujesz w rozwiązania energooszczędne - jastrych anhydrytowy będzie bardzo dobrym wyborem.
Fot. Bosta-Beton
Właściwości jastrychu anhydrytowego
Jastrych anhydrytowy jest mieszanką spoiwa (bezwodnego siarczanu wapnia) oraz specjalnych dodatków i kruszyw. Po zmieszaniu ich z wodą otrzymuje się płynny materiał, który służy do wylewek. Charakteryzuje się małym skurczem podczas twardnienia, co eliminuje konieczność układania zbrojenia przeciwprężnego z siatki stalowej. Ma też dobrą izolację akustyczną i wysoką przewodność termiczną.
Jastrychy nie są elementem konstrukcyjnym budynku. Ich zadaniem jest zapewnienie gładkiej, równej i płaskiej powierzchni, na którą nakładane są materiały wykończeniowe: podłogi drewniane (deski, parkiety), posadzki, panele, wykładziny dywanowe i PCV, kamień i inne. Najczęściej stosowany jest w pomieszczeniach mieszkalnych w zabudowie jednorodzinnej i biurowych.
Zalety posadzki anhydrytowej
Jedną z największych korzyści użycia tego materiału jest łatwość aplikacji. Jastrychy anhydrytowe produkowane są zawsze jako zaprawy samopoziomujące o konsystencji płynnej. Dzięki temu mogą być szybko i precyzyjnie rozprowadzane lub pompowane na miejsce. W związku z tym, że materiał jest samorozlewny, będzie osiadać i wyrównywać się do powierzchni pod spodem. Wygładzenie po wylaniu nie jest konieczne, a efektem finalnym będzie estetyczny i równy podkład podłogowy. Ponadto mieszanka bardzo szybko wysycha. Zaledwie kilka godzin po zakończeniu prac można chodzić po powierzchni.
Jastrych anhydrytowy a ogrzewanie podłogowe
Planujesz ogrzewanie podłogowe oraz chcesz skrócić czas prac budowlanych? W takim razie jastrych Bosta Superfloor AN sprawdzi się doskonale. Na liście korzyści zastosowania płynnej wylewki samopoziomującej pod panele czy inne warstwy wierzchnie można wymienić:
- niską rozszerzalność cieplną,
- dużą odporność na zniszczenie,
- wysoką przewodność cieplną przy niskim zużyciu energii,
- zwartą strukturę i niską porowatość (szczelnie otula elementy grzewcze).
Grubość wylewki anhydrytowej na ogrzewanie podłogowe jest kwestią, nad którą zastanawia się wiele osób przed przystąpieniem do prac. Im cieńsza warstwa, tym mniej materiału zostanie wykorzystane i skuteczniejsze będzie oddawanie ciepła. W przypadku jastrychu Bosta minimalna grubość wynosi 35 mm ponad górną krawędź rury grzewczej (dla porównania - jastrych cementowy wymaga warstwy o grubości przynajmniej 45 mm nad rurką grzewczą).
Posadzki anhydrytowe wyróżnia wysoki współczynnik przewodzenia ciepła, który wynosi około λ = 1,6 – 2,0 [W/m*K]. Dzięki temu materiał może się szybciej nagrzewać i efektywniej utrzymywać temperaturę w pomieszczeniu. Lepsza przewodność sprawia, że mniej energii potrzeba do wytworzenia tej samej ilości ciepła, co może przełożyć się na niższe rachunki.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.