• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Kraków: pod estakadami kolejowymi powstanie… park

Opublikowano: 25-06-2021 Źródło: UM Kraków

W samym centrum Krakowa, kilkaset metrów od Rynku Głównego, w ramach modernizacji linii średnicowej XIX-wieczny nasyp kolejowy został zastąpiony przez dwie estakady o łącznej długości 700 m. Między filarami nowych obiektów jest 20 tys. m2 do wykorzystania, co odpowiada łącznej powierzchni trzech boisk piłkarskich.


Wizualizacja parku Kolejowego w Krakowie. Źródło: PKP PLK/UM Kraków Wizualizacja parku Kolejowego w Krakowie. Źródło: PKP PLK/UM Kraków

Władze stolicy Małopolski zamierzają w tym miejscu stworzyć park. Właśnie podpisały porozumienie ze spółką PKP Polskie Linie Kolejowe, dotyczące dzierżawy terenów pod estakadami. Umowa będzie obowiązywać od 1 lipca 2021 r. przez 10 lat. Kraków zobowiązał się do urządzenia i utrzymania w tym czasie terenu pod estakadami. To jedno z pierwszych planowanych tego typu porozumień.

Umowa dzierżawy dotyczy pierwszego odcinka tego terenu, wzdłuż ul. Blich, od ul. Kopernika do ul. Grzegórzeckiej. Dzięki temu będziemy go mogli zagospodarować w formie zielonego terenu rekreacyjnego, tak jak chcieli tego mieszkańcy w konsultacjach. Prace terenowe ruszą od razu, ponieważ mamy już projekt i koncepcję zagospodarowania – powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Nowy park w Krakowie

Źródło: PKP PLK/UM Kraków Źródło: PKP PLK/UM Kraków

Celem projektu jest powstanie parku Kolejowego, czyli nowej zielonej przestrzeni publicznej. Park będzie podzielony na różne strefy, przy zachowaniu maksymalnego udziału zieleni. Zaplanowano też m.in. ścieżkę edukacyjną dotyczącą historii rozwoju transportu kolejowego w Polsce.

W pierwszym etapie (właśnie od ul. Kopernika do ul. Grzegórzeckiej) pojawią się: strefa izolacyjnej zieleni, plac zabaw w postaci miasteczka kolejowego, ogród sensoryczny i psia strefa. W kolejnym, drugim etapie (od ul. Grzegórzeckiej do ul. Miodowej) przewidziano: strefy – rekreacyjną, wielofunkcyjną (usługową, handlową, kulturalną), spotkań, sportową (w tym: koszykówki, piłki nożnej, fitness i skatepark), a także parkingi rowerowe. W ramach trzeciego etapu (od ul. Dekerta do ul. Limanowskiego) powstaną: strefy – rekreacyjna, relaksacyjna, sportowa (w tym: workout, skatepark, boisko wielofunkcyjne), gastronomiczna, a także plac zabaw oraz ogród społeczny.

Źródło: PKP PLK/UM Kraków Źródło: PKP PLK/UM Kraków

 

Źródło: PKP PLK/UM Kraków Źródło: PKP PLK/UM Kraków

Podpisana dziś umowa dowodzi, że inwestycje kolejowe to nie tylko skrócenie czasu przejazdu, większy komfort podróży i walka z wykluczeniem komunikacyjnym, ale również korzystna zmiana dla mieszkańców Krakowa, którzy zyskają atrakcyjne miejsce do spędzania wolnego czasu – stwierdził minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Przeczytaj także: W Krakowie powstanie premetro

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia