Wiertła do podstawowy element wyposażenia profesjonalisty na każdej budowie czy podczas prowadzenia prac remontowych. Ich odpowiedni dobór ma kluczowy wpływ na efektywność prac.
Fot. Profi Partner
Jedną z najbardziej popularnych grup tych narzędzi są wiertła do metalu. Oferta rynkowa jest jednak w tym zakresie bardzo szeroka – na co należy więc zwrócić uwagę i czym różnią się poszczególne wiertła?
Pierwszą informacją pomocną w wyborze odpowiedniego narzędzia jest określenie rodzaju obrabianego metalu. Należy najpierw sprawdzić, czy będziemy pracować w stali nierdzewnej, mosiądzu, stali sprężynowej czy też aluminium stopowym. Następnym krokiem jest weryfikacja poszczególnych parametrów technicznych narzędzia. Na polskim rynku dostępnych jest wiele wierteł do metalu o zróżnicowanych parametrach – z różnego rodzaju stali oraz stopów, o różnych kątach wierzchołkowych oraz kątach skrętu rowków. Każda z tych cech odpowiada za inną funkcję narzędzia:
- rodzaj materiału, z którego zbudowane jest wiertło określa jego trwałość i jakość;
- kąt wierzchołkowy wiertła odpowiada za odprowadzanie ciepła oraz prowadzenie wiertła. Mniejszy kąt wierzchołkowy jest charakterystyczny dla dłuższych narzędzi, które bardzo dobrze odprowadzają ciepło. Natomiast większy kąt wierzchołkowy zapewnia sprawniejsze prowadzenie wiertła;
- kąty skrętu rowków odpowiadają za odprowadzanie urobku.
Podczas wiercenia w metalu należy zawsze pamiętać o chłodzeniu wiertła. Nie zawsze jest to jednak możliwe, dlatego producenci starają się skonstruować takie wiertła, które dzięki szybkiemu odprowadzaniu wiórów i ciepła zapewniają odpowiednią wydajność i zachowują trwałość.
Trzy najbardziej popularne rodzaje wierteł
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wierteł, których ich konstrukcja i wykorzystane w ich produkcji materiały odpowiadają zróżnicowanej specyfice prac. Wiertła tytanowe pokryte są azotkiem tytanu, który zmniejsza tarcie i przyspiesza pracę. Przy odpowiednim chłodzeniu takie wiertło ma nawet sześciokrotnie dłuższy okres eksploatacji od wiertła standardowego. Kobaltowe wiertła do metalu wykonane są ze stali szybkotnącej HSS z dodatkiem kobaltu. Dzięki wysokiej odporności termicznej wolniej się zużywają. Idealnie sprawdzają się one podczas wiercenia w stali szlachetnej, zwłaszcza w stalach żarowytrzymałych i antykorozyjnych. Wiertła z wysokostopowej stali szybkotnącej HSS są dużo tańsze od wierteł tytanowych i kobaltowych i są najczęściej stosowane do stali stopowych i węglowych, żeliwa szarego, żelaza spiekanego, żeliwa ciągliwego i twardych tworzyw sztucznych. Więcej informacji o poszczególnych rodzajach wierteł znajdziesz tu.
Zapraszamy do skorzystania z fachowej wiedzy i doświadczenia naszych doradców handlowych, którzy chętnie pomogą w wyborze wierteł dostosowanych do specyfiki planowanych prac. Zachęcamy do odwiedzenia naszego sklepu firmowego w Warszawie (Ursus) przy ul. Posag 7 Panien 6.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia