Decydując się na rozpoczęcie budowy domu trzeba pamiętać o szeregu spraw, które wcale nie przychodzą nam do głowy w pierwszej kolejności. Zwykle skupiamy się na oczywistych kwestiach, takich jak uzyskanie pozwolenia na budowę, otrzymanie wypisu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego czy stworzenie odpowiedniego projektu, który uwzględniałby nasze oczekiwania względem układu pomieszczeń w domu. Warto jednak pamiętać o innych stronach całego przedsięwzięcia.
Fot. Vadim Bozhko / unsplash.com
Pora roku ma wpływu na przebieg budowy
Pamiętajmy, że od złożenia wniosku o pozwolenie na budowę, do otrzymania ostatecznej decyzji, biorąc pod uwagę ewentualne przesunięcia czasowe, składane poprawki czy wyjaśnienia przed urzędem, może minąć nawet kilka miesięcy. Planowana z początkiem wiosny budowa może nabrać tempa dopiero jesienią. Dlatego też zawsze trzeba mieć na względzie zmienne warunki, w jakich mogą przebiegać prace budowlane. To, co warto zawsze w takiej sytuacji rozważyć, to zmienne warunki pogodowe. Na pewno w trakcie budowy wyeksponowane będą tymczasowo takie elementy, które muszą zostać zabezpieczone przed deszczem czy niskimi temperaturami, a nawet śniegiem. Niektóre prace murarskie lepiej jest wykonywać przy dodatniej temperaturze powietrza i niskiej wilgotności. Jeśli planowaliśmy zakończenie budowy na lato, a z różnych powodów nie zdążyliśmy przeprowadzić izolacji, zostawmy ten rodzaj prac na porę wiosenną. Wykonane wtedy roboty izolacyjne będą trwalsze i lepszej jakości, niż te zrobione na szybko przy nieprzystosowanej do tego temperaturze i aurze.
Nie zapomnij o utylizacji
Każda budowa generuje mnóstwo odpadów pobudowlanych. Należy pamiętać, że nawet jeśli dom budujemy na własnej działce, której jesteśmy właścicielem, to nigdy nie możemy składować i przechowywać odpadów w sposób dowolny. Przepisy prawa obligują nas do tego, aby posiadać odpowiedni kontener budowlany, w którym lądować będę wszystkie odpady, takie jak gruz, beton, cegły, kafelki itd. Spokojnie, jeśli nie posiadasz kontenera, nic straconego. Bez problemu można wynająć go od firm wywożących gruz. Oprócz tego, że w wygodny sposób będziemy mogli składować wszelkie budowlane odpady, to wynajem kontenera pociąga za sobą jeszcze jedną korzyść, a mianowicie nie musimy martwić się o to, co stanie się z opadami. Firma wynajmująca odbierze kontener wraz z całą zawartością, którą przetransportuje do legalnej i bezpiecznej dla środowiska sortowni, gdzie nasze odpady będą miały szansę być poddane recyklingowi. Nie musimy nigdzie wywozić gruzu na własną rękę. W cenę wynajmu wliczona jest cała gospodarka odpadami, która przechodzi na barki firmy wynajmującej.
Ubezpiecz swoją budowę
Ubezpieczenie nowego domu to gwarancja bezpieczeństwa, do którego większości świeżo upieczonych właścicieli namawiać nie trzeba. Wielu z nas decyduje się ubezpieczyć nowo wybudowany dom od zniszczeń w wyniku zdarzeń losowych, pożaru, powodzi, huraganu, dewastacji i wielu innych. Mało jednak osób ma świadomość, że istnieją polisy, które zabezpieczają dom w budowie. Polisy te przeznaczone są dla osób, które budują (lub rozbudowują) domy jednorodzinne, a obejmują okres już od pierwszego dnia budowy. W skład ubezpieczenia wchodzą różne elementy, w zależności od wariantu ubezpieczenia, jednak w pełnych wersjach polisy możliwe jest objęcie ubezpieczeniem praktycznie wszystkiego — od fundamentów, przez ściany, dach, schody, a także rynny, balustrady, podłogi, a zdarza się, że nawet kolektory słoneczne. Polisą często obejmowane są też same materiały budowalne — np. od kradzieży.
Skupiając się na formalnościach związanych z budową domu jednorodzinnego, często zapominamy o innych ważnych kwestiach, które zaskakują nas dopiero w czasie prowadzenia prac czy świeżo po zakończonej budowie. Gdybyśmy wzięli je pod uwagę jeszcze przed rozpoczęciem budowy, niejednokrotnie udałoby się uniknąć wielu niemiłych niespodzianek.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia