Polskie Koleje Państwowe S.A. ogłosiły przetarg na przebudowę dworca w Dąbrowie Górniczej. Obiekt będzie miał odnowioną elewację, zmienią się wnętrze i otoczenie budynku, poprawić ma się komfort oraz bezpieczeństwo podróżnych. Zostanie także przywrócona ich obsługa.
Wizualizacja dworca kolejowego w Dąbrowie Górniczej po przebudowie. Źródło: PKP S.A.
Elewacja budynku przejdzie renowację. Znajdująca się na niej cegła zostanie wyczyszczona i uzupełniona. Podobne działania zaplanowano w obrębie fryz, zlokalizowanych między pierwszą a drugą kondygnacją oraz tuż przy szczycie budynku, a także innych detali architektonicznych. Zabytkowy charakter dworca ma podkreślić odtworzenie historycznej stolarki okiennej i drzwiowej oraz poszycie dachowe. Efekt podkreśli nowa iluminacja budynku.
Jeśli chodzi o wnętrze obiektu, największe zmiany zajdą w holu, w którym znajdzie się ogrzewana i klimatyzowana poczekalnia. Zaaranżowano ją w nowoczesny sposób, nawiązując poprzez częściowo ceglane wykończenie ścian do wyglądu elewacji dworca. Pozostałe ściany zostaną pomalowane na kolory utrzymane w odcieniach szarości, tak jak posadzka wykonana z wielkoformatowych granitowych płyt. Aranżację wnętrza uzupełni nowoczesne oświetlenie, umieszczone w podwieszanym, listwowym suficie – podaje inwestor. W holu znajdą się kasy biletowe, dwa lokale na wynajem oraz pomieszczenia przeznaczone dla samorządu i biura.
Dworzec zostanie jednocześnie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Przy głównym wejściu, od strony południowej, będzie pochylnia, a w budynku i jego bezpośrednim otoczeniu powstaną ścieżki prowadzące. W planach jest również instalacja windy, a także montaż tablic z napisami w alfabecie Braille’a i planów dotykowych dworca.
W budynku dworca będzie energooszczędne oświetlenie, a pod nim zbiorniki do magazynowania deszczówki, która zostanie wykorzystana do spłukiwania toalet. W planach jest też ocieplenie budynku od wewnątrz, ogrzewanie go za pomocą pomp ciepła, montaż stolarki okiennej i drzwiowej o niskim współczynniku przenikalności cieplnej. Bezpieczeństwo zapewnić mają nowoczesne systemy monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowe.
W otoczeniu dworca powstanie 10 miejsc postojowych oraz wiata rowerowa, a w sąsiedztwie parkingu nasadzone zostaną ogrody deszczowe suche o powierzchni 256 m2. 2500 roślin będzie wstępnie filtrowało wodę opadową i stopniowo uwalniało ją do gleby.
Prace budowlane mają rozpocząć się jeszcze w tym roku.
Dworzec w Dąbrowie Górniczej powstał w 1888 r. na dawnym szlaku kolei warszawsko-wiedeńskiej.
Przeczytaj także: Dąbrowa Górnicza: powstaje ważne dla mieszkańców centrum przesiadkowe
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.