W Gdańsku, w trakcie budowy wiaduktu Biskupia Górka, natknięto się na fragmenty dawnego bastionu Wiebego i pozostałości po dawnej Baszcie Nowej. Miasto postanowiło, że znaleziska oczyści, a w przyszłości staną się atrakcją turystyczną.
Fragmenty bastionu Wiebego. Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl
Fundamenty XV-wiecznej baszty oraz fragmenty XVII-wiecznego bastionu odkryto podczas wzmacniania gruntu pod nowy wiadukt oraz parking kubaturowy. Zabytki wkomponowano między ten drugi obiekt i fundamenty przeprawy. By tak się mogło stać, trzeba było zmienić dokumentację projektową – zmniejszyć pojemność parkingu o około 100 miejsc i „przesunąć" planowaną ul. Nowe Podwale Grodzkie.
Znaleziska, które odkryto w 2018 r., nie zostały jeszcze udostępnione turystom, jednak można je oglądać z zewnątrz, od strony ul. Okopowej, ponieważ znajdują się poniżej poziomu chodnika. Zostały już oczyszczone i wstępnie zabezpieczone, do tego ułożono płyty chodnikowe, jest system odwodnienia, ustawiono kosze gabionowe z kamieniami. Do dawnego bastionu prowadzą schody, choć na razie są jeszcze zamknięte.
Przeczytaj także: Ludzkie szczątki na budowie w Gdańsku [zdjęcia]
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.