• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Krakowskie Centrum Muzyki. Rozbiórki przed budową

Opublikowano: 23-08-2021 Źródło: UM Kraków

Agencja Rozwoju Miasta Krakowa (ARMK) sprawdza oferty, jakie napłynęły w przetargu na rozbiórkę obiektów magazynowych, biurowych, garażowych oraz ogrodzenia na działce przeznaczonej pod budowę Krakowskiego Centrum Muzyki. Dziewięć podmiotów chce wykonać to zadanie. W marcu przystąpiono do usuwania innych budowli.


Fot. UM Kraków Fot. UM Kraków
  • Działka licząca 3 ha zostanie uporządkowana
  • Na początku 2022 r. zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę centrum
  • Powstanie też trzykondygnacyjny zielony parking

Działka w Cichym Kąciku

Zanim powstanie Krakowskie Centrum Muzyki (KCM), teren w Cichym Kąciku o powierzchni 3 ha musi zostać odpowiednio przygotowany. Znikną stare zbudowania, biura, magazyny, garaże i ogrodzenia. Działka przy ul. Piastowskiej 20 stanie się wielkim placem budowy. To będzie piękne miejsce, zatopione w zieleni, z widokiem na Błonia i Wawel – mówi Jan Pamuła, prezes ARMK odpowiadającej za budowę obiektu.


Po etapie wstępnym, na początku przyszłego roku zostanie ogłoszony przetarg, który wyłoni generalnego wykonawcę. A do końca września br. września zwycięzca międzynarodowego konkursu architektoniczno-urbanistycznego na projekt muzycznego centrum, BE DDJM Architekci. Ma wystąpić o pozwolenie na budowę.

Wcześniej rozpocznie się budowa trzykondygnacyjnego zielonego parkingu o otwartej, ażurowej konstrukcji z roślinnymi elewacjami i fotowoltaiką. Projektant już wystąpił o zezwolenie na prace budowlane. Gdy tylko je otrzyma ARMK ogłosi przetarg na wykonawcę budowy.

Wizualizacja: SARP oddział Kraków Wizualizacja: SARP oddział Kraków

Siedziba orkiestr i miejsce dla festiwali

W planowanym centrum znajdzie się nowoczesna sala koncertowa z widownią na 1000 miejsc, sceną dla 120 muzyków i balkonem dla chóru liczącego 80 osób, aula na 300 gości, wielofunkcyjne sale prób, garderoby, biura miejskich orkiestr, a także przestrzeń kreatywna z miejscem na edukację muzyczną. Znajdą się tu siedziby – Capelli Cracoviensis i Sinfonietty Cracovii. Przewidziano też miejsce dla innych podmiotów twórczych, organizacji pozarządowych i artystów.

Miejsce stanie się przestrzenią dla takich festiwali, jak Opera Rara, Muzyka w Starym Krakowie czy Sacrum Profanum. Ma być miejscem działalności artystycznej i programowej najważniejszych krakowskich zespołów muzycznych oraz centrum edukacji muzycznej i artystycznej. Pierwsze koncerty w KCM mają się odbyć na początku 2024 r.

Porządkowanie terenu

Na razie trwa porządkowanie terenu, od marca etapami jest prowadzona rozbiórka budynków. Agencja wystąpiła o pozwolenia na rozbiórkę wszystkich obiektów znajdujących się na terenie planowanej inwestycji, w tym kompleksu sześciu budynków magazynowych, biurowych i stacji diagnostycznych. Zgodę wydano 22 marca 2021 r. W pierwszej kolejności, na przełomie marca i kwietnia, zostały wyburzone magazyny i obiekty biurowe w północnej części działki.

Na przełomie kwietnia i maja rozebrano największy budynek na działce przy ul. Piastowskiej. Nieruchomość znajdowała się w fatalnym stanie technicznym, z zawalonym dachem (w części północnej) i stropem na połowie długości obiektu. Zdemontowano wszystko włącznie ze ścianami do poziomu posadzki. Dawna siedziba sklepu meblowego nie była wpisana do rejestru zabytków i ewidencji gminnej, nie obejmowała jej ochrona konserwatorska, więc decyzja o rozbiórce podlegała wykonaniu na podstawie prawomocnego pozwolenia.

Przeczytaj także: Bydgoska uczelnia odrestauruje neogotycki gmach z XIX w.

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia