Planowanie przestrzeni magazynowej to często nie lada wyzwanie. Aby praktycznie i ergonomicznie zagospodarować powierzchnię magazynu należy prawidłowo dobrać regały i wybrać urządzenia magazynowe.
Fot. Adobe Stock
Wybierając regał do magazynu np. ze sklepu regaly.biz należy zwrócić uwagę na wysokość i szerokość konstrukcji, układ półek, maksymalne obciążenie regału i poszczególnych półek oraz maksymalne obciążenie podłoża. Przeciążone regały stanowią zagrożenie. Ważnym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę jest rodzaj ładunku, który będzie składowany na regałach.
Wśród regałów magazynowych można wyróżnić trzy główne rodzaje. To regały statyczne, dynamiczne i specjalizowane.
Regały statyczne
Regały statyczne to regały zamontowane na stałe w jednym miejscu. Wśród regałów statycznych wyróżniamy regały paletowe, wspornikowe, półkowe.
Regały paletowe przeznaczone są do składowania produktów na paletach. To regały o prostej konstrukcji, zapewniają łatwy dostęp do asortymentu. To jeden z najczęściej stosowanych wariantów mebli magazynowych.
Regały wspornikowe przeznaczone są do przechowywania elementów długich, których nie można składać na regałach paletowych i półkowych. To belki, rury, arkusze blachy, itp. Regały wspornikowe to konstrukcje pozwalające na stworzenie ciągów o dowolnej długości.
Regały półkowe to zazwyczaj konstrukcje dość niskie. Wykorzystywane są do składowania ładunków o niewielkich rozmiarach przechowywanych w opakowaniach. Obsługa regałów półkowych odbywa się ręcznie. Ten typ regałów nadaje się do magazynów o niewielkich rozmiarach.
Regały dynamiczne
Regały dynamiczne to regały zaprojektowane tak, by mogły same poruszać się po powierzchni magazynu. Dzielą się one na regały wjezdne, przesuwne, przepływowe.
Regały wjezdne i przesuwne pozwalają magazynować jednakowe produkty przy dużej ilości palet. Pozwalają też w pełni wykorzystać powierzchnię składowania. System regałów wjezdnych to sposób na bezpieczne układanie delikatnych i niestabilnych produktów, których nie można ustawiać jeden na drugim.
Regały przepływowe umożliwiają efektywne i zwarte przechowywanie towarów na paletach. Przepływ materiałów w tego typu regałach odbywa się dzięki sile grawitacji.
Regały specjalizowane
Regały specjalizowane to połączenie regałów statycznych i dynamicznych. Ich konstrukcja jest zależna od wielkości i potrzeb magazynu. Często ten rodzaj regałów jest wykonywany na zamówienie.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.