MIG/MAG i TIG to najpopularniejsze metody spawania elektrodą w osłonie gazów. Wybór spawarki zależy od wielu kryteriów. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie automatu spawalniczego, aby dobrać urządzenie do osobistych preferencji i specyfiki planowanych prac spawalniczych.
Fot. Matiw
Spawalnictwo to szeroka dziedzina, która zajmuje się trwałym spajaniem stali i metali poprzez ich miejscowe stopienie oraz zestalenie. Wyróżnia się różne metody spawania, które wymagają zastosowania specjalnych urządzeń spawalniczych, czyli spawarek.
Czym jest spawanie MIG/MAG?
Spawanie MIG/MAG polega na spajaniu metali poprzez ich miejscowe stopienie za pomocą łuku elektrycznego, wytwarzanego między elektrodą topliwą (w postaci drutu) a spawanym materiałem w osłonie gazów chemicznie obojętnych lub aktywnych.
Przy spawaniu metodą MIG wykorzystuje się gazy obojętne (argon, hel lub ich mieszaniny), które nie biorą udziału w procesie. Umożliwia to spajanie elementów wykonanych z aluminium, magnezu, miedzi oraz innych metali nieżelaznych.
Spawanie MAG odbywa się w osłonie gazów aktywnych (dwutlenek węgla lub jego mieszanina z argonem), które biorą udział w spajaniu. Dzięki temu możliwe jest łączenie stali niestopowej, wysokostopowej i niskostopowej.
Spawanie MIG/MAG to metoda szeroko stosowana w przemyśle, produkcji, w zakładach naprawczych, ale także w przydomowych warsztatach. Zaletami tej techniki są m.in. uniwersalność, duża wydajność, wysoka jakość spoin i niewielkie odkształcenia spawanych elementów. Do spawania metodą MIG/MAG stosowane są półautomaty spawalnicze tzw. Migomaty.
Na czym polega spawanie TIG?
Spawanie metodą TIG polega na wytwarzaniu łuku elektrycznego za pomocą nietopliwej elektrody wolframowej w osłonie gazów obojętnych (argon, hel). W metodzie tej łuk spawalniczy jarzy się między nietopliwą elektrodą a materiałem spawanym, topiąc jego powierzchnię. Może być także stosowany dodatkowy topnik, który wprowadza się do jeziorka w sposób ręczny (a nie za pomocą uchwytu spawalniczego jak w MIG/MAG).
Metoda spawania elektrodą TIG umożliwia uzyskanie wysokojakościowych spoin. Technika ta jest wykorzystywana przy łączeniu wszystkich gatunków stali, a zwłaszcza wysokostopowych oraz metali nieżelaznych. Stosowana jest także do spawania aluminium i jego stopów z życiem prądu przemiennego (AC). Dostępne na rynku spawarki TIG posiadają wiele funkcji, które zapewniają pełną kontrolę procesu spawania.
Jak wybrać najlepszą spawarkę MIG/MAG?
Wybierając migomat, czyli spawarkę MIG/MAG do użytku domowego, warto wziąć pod uwagę kluczowe parametry, takie jak:
- maksymalny prąd spawania - określa moc spawarki i decyduje o grubości spawanego materiału oraz średnicy drutu elektrodowego
- cykl pracy (sprawność) - określa procentowy stosunek czasu spawania względem obligatoryjnej przerwy potrzebnej na schłodzenie urządzenia, co ma wpływ na wydajność i tempo pracy
- napięcie łuku - regulacja może odbywać się skokowo lub płynnie
- układ podawania drutu - podajnik może być wbudowany lub zewnętrzny
- prędkość podawania drutu - im większa, tym migomat wydajniej i szybciej spawa
- spawanie prądem pulsującym (plus) - pozwala uzyskać wysokiej jakości spoinę bez odprysków i porowatości
- funkcja synergii - umożliwia skorelowanie wielu parametrów spawania, co oznacza, że przy zmianie jednego, pozostałe dopasowują się automatycznie.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze spawarki TIG?
Przy wyborze spawarki TIG warto zapoznać się z podstawowymi parametrami, takimi jak amperaż czy cykl pracy urządzenia, ale istotne są także:
- rodzaj i biegunowość prądu spawania - najczęściej w spawarkach TIG stosuje się biegunowość ujemną, co oznacza, że przewód masowy podłączany jest do bieguna dodatniego, a uchwyt TIG do bieguna ujemnego
- rodzaj i średnica elektrody nietopliwej - dobiera się do spawanego materiału, biegunowości i natężenia prądu spawania
- funkcja AC/DC - umożliwia spawanie prądem przemiennym, co pozwala łączyć aluminium i jego stopy
- spawanie pulsacyjne (puls) - m.in. ułatwia spawanie cienkich blach
- TIG HF - funkcja zapłonu łuku wysoką częstotliwością za pomocą wbudowanego jonizatora, co jest wygodne dla spawacza
- TIG Lift - metoda zajarzeniu łuku przez potarcie (wymaga umiejętności)
- MMA - funkcja umożliwiająca spawanie metodą MMA, czyli elektrodą otuloną.
Zobacz też: https://matiw.pl/tig-doskonaly-sposob-na-spawanie-cienkich-blach
Gdzie kupić dobrej jakości spawarkę i akcesoria spawalnicze?
Spawanie wymaga stosowania dobrej jakości urządzeń spawalniczych, aby proces spajania materiałów cechował się trwałością i niezawodnością oraz wysokim poziomem bezpieczeństwa. Poza tym niezbędne są akcesoria, takie jak: drut elektrodowy, gaz czy uchwyty spawalnicze. Nie można pominąć środków ochronnych np. przyłbic i masek spawalniczych, które zabezpieczają oczy i skórę.
Wysokiej jakości spawarki MIG/MAG, TIG oraz inne urządzenia dostępne są w sklepie internetowym Matiw.pl. Firma oferuje szeroki wybór asortymentu spawalniczego od renomowanych producentów w niezwykle atrakcyjnych cenach. Kupując w Matiw.pl zyskujesz gwarancję, że spawarka i dodatkowe wyposażenie spełnią Twoje oczekiwania i potrzeby, bez względu na to czy jesteś profesjonalistą, czy hobbystą.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.