W czwartek (16 grudnia 2021 r.) podczas konferencji prasowej wskazano preferowane miejsce budowy lotniska Solidarność, czyli głównego elementu Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Obiekt zajmie 40,81 km kw. w północno-zachodniej części terenu objętego tzw. rozporządzeniem obszarowym.
Fot. eresa/Adobe Stock
Centralny Port Komunikacyjny został przewidziany w środkowej Polsce, między Warszawą i Łodzią. Będzie to węzeł przesiadkowy, łączący transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Podstawowym elementem jest budowa Portu Lotniczego Solidarność, który na początek ma obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie.
Lotnisko zajmie obszar 40,81 km2, od północy ograniczonych miejscowościami Szymanów i Kaski, a od wschodu ul. Południową w Starej Pułapinie. Całkowicie lub częściowo mieści się w nim 20 miejscowości. Z dziewięciu mieszkańcy zostaną przesiedleni. To Buszyce, Strumiany Dolne i Górne, Wyczółki (gmina Baranów), Skrzelew, Maurycew (gmina Teresin), Podoryszew, Stara Wieś, Duninopol i Podoryszew (gmina Wiskitki).
Źródło: CPK
Wskazany wariant będzie wpisany w dokumentację konieczną do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, która w tym przypadku jest niezbędna.
CPK – budowa lotniska
W ramach pierwszego etapu lotnisko Solidarność będzie posiadać dwie drogi startowe o długości 4000 m każda i, zgodnie z szacunkami, obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. Jeśli potem zajdzie taka konieczność, przepustowość wzrośnie do 100 mln (rezerwa terenowa). Niedawno podpisano porozumienie dotyczące zaangażowania w budowę tego lotniska Korei Południowej, na mocy którego do końca przyszłego roku strony wypracują szczegółowe warunki wspólnej inwestycji. Na chwilę obecną wiadomo, że kooperacja będzie prowadzona w formule joint venture.
W części lotniskowej inwestycja jest na etapie badań środowiskowych i terenowych, przygotowywania master planu i wykupu nieruchomości.
Pociągami do lotniska CPK
Równocześnie z działaniami dotyczącymi budowy węzła z lotniskiem prowadzony jest program kolejowy CPK, który zakłada powstanie do końca 2034 r. łącznie 1800 km nowych linii. 12 tras kolejowych, w tym 10 tzw. szprych, będzie prowadzić z różnych regionów Polski do Warszawy i lotniska Solidarność. Część kolejowa całej inwestycji znajduje się na etapie opracowywania studiów wykonalności.
Lotnisko ma być otwarte za około siedem lat, z kolei program kolejowy CPK będzie prowadzony do końca 2034 r.
Zobacz nasz serwis specjalny CENTRALNY PORT KOMUNIKACYJNY
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.