Warszawski Zarząd Zieleni podpisał umowę na budowę parku linearnego przy ul. Suwak. Efektem inwestycji na Służewcu będzie nowy zielony teren do wypoczynku i rekreacji.
Wizualizacja parku linearnego. Źródło: ZZW
- Park linearny będzie miał długość 867 m
- Trawnik i łąka kwietna zajmą 5200 m2
- Na 4200 m2 pojawią się krzewy, a na 3200 m2 – byliny
Park o powierzchni 20 tys. m2 i długości 867 m powstanie na dotychczas niezagospodarowanym terenie. Zostanie zrealizowany w formule „projektu i buduj”. Pierwszym etapem fazy budowlanej będzie uporządkowanie terenu, m.in. usunięcie pozostałości po ogródkach działkowych.
Parki wzdłuż ciągów komunikacyjnych
Parki linearne tworzy się na obszarach w przeszłości pełniących funkcje komunikacyjne, czy wzdłuż cieków wodnych. Nie są wpisane w gęstą zabudowę miejską, a ich specyficzna urbanistyka wynika z miejsc, w których powstają, czyli ciągów komunikacyjnych. Park Linearny Suwak będzie rozciągał się wzdłuż istniejącej linii kolejowej i na terenie dawnych bocznic – w pobliżu bloków mieszkalnych, biurowców i hotelu. To styk trzech dzielnic: Mokotowa, Ursynowa i Ochoty.
Krzewy, drzewa, żywopłoty
Różnorodną zieleń, która ma być największą atrakcją dla mieszkańców, zaprojektowano w Zarządzie Zieleni m.st. Warszawy (ZZW). Aleje spacerowe otrzymają nawierzchnie mineralne, a wzdłuż nich zostanie posadzonych 50 drzew o obwodach pni 16 i 18 cm. Połowę stanowią drzewa owocowe, ozdobne odmiany jabłoni i czereśnia ptasia. Pozostałe gatunki to klon polny, klon tatarski, lipa drobnolistna, głogi dwuszyjkowy i szkarłatny, jarząb szwedzki i pospolity.
Krzewy zostaną nasadzone na 4200 m2, na 880 m2 zaplanowano żywopłoty, na 3200 m2 – byliny. Trawnik i łąka kwietna zajmą kolejne 5200 m2. Ta ostatnia ma przyciągać owady zapylające, dlatego koszenie zostanie ograniczone do minimum.
Kojąca zieleń
Zieleń w parku ma przykuwać uwagę i ładnie pachnieć, dlatego wybrano odpowiednie gatunki roślin, jak marzanka wonna, konwalia majowa, bodziszek, barwinek i dzwonki szerokolistne. Będą też ozdobne trawy: śmiałek darniowy, trzcinnik leśny i proso rózgowate. Na żywopłoty złożą się derenie, forsycje, ligustry, irgi, hortensje, wiciokrzewy, jaśminowce, róże, lilaki i pęcherznice. Pojawi się też runo z bluszczu pospolitego – odwiedzający park przejdą nad nim pomostem.
Mała architektura i niecki na deszczówkę
Zaplanowano też małą architekturę, estetyczną i zachęcającą do pobytu od rana do wieczora. Pojawią się też latarnie. Oprócz 60 ławek przy ścieżkach spacerowych, zostaną zamontowane hamaki i leżaki.
W krajobraz parku wpisano trzy niecki infiltracyjne gromadzące wodę deszczową. Mają zabezpieczać przed podtopieniami i łagodzić suszę. Ogrody deszczowe będą porośnięte roślinnością dostosowaną do warunków okresowego zalewania i odporną na suszę – informuje ZZW.
Nie będzie asfaltowej ścieżki rowerowej. Droga budziła kontrowersje i zmniejszyłaby powierzchnię czynną linearnego parku. Decyzję o rezygnacji podjęto ze względu na stanowisko Komisji Ochrony Środowiska Rady m.st. Warszawy. Rowerzyści będą jeździć po ścieżce mineralnej.
Inwestycję wartą prawie 6 mln zł, zrealizuje firma Baobab Brandys. Prace budowlane rozpoczną się w II kwartale 2022 r., a ich zakończenie zaplanowano na lato 2023 r.
Przeczytaj także: Gdzie w Polsce żyje się najlepiej?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.