Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie przygotowuje projekt rewitalizacji lotniskowej wieży ciśnień. Placówka otrzymała w darowiźnie od starostwa ryckiego 53-arową działką z historycznym obiektem. Cztery lata trwały zabiegi, by wyodrębnić ją z terenu Garnizonu Dęblin.
Fot. Paweł Pawłowski
Projekt przewiduje, że lotniskowa wieża ciśnień stanie się punktem widokowym i wypoczynkowy z galerią historyczną. Obiekt ma być miejscem prezentacji historii lotniczego garnizonu. Wystawę zaplanowano na trzech dolnych kondygnacjach, a w miejscu głowicy ze zbiornikiem na szczycie powstanie dwukondygnacyjna przestrzeń, w której zajdzie się kawiarnia panoramiczna. Przy niej będzie też taras widokowy.
Fot. zbiory muzeum
Zaplanowano także zewnętrzną windę, a na wypadek awarii zostanie zachowana spiralna klatka schodowa umieszczona centralnie w osi wieży. Studenckie koło naukowe z Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie zaproponowało montaż teleskopu.
W sąsiedztwie lotniskowej wieży ciśnień zostaną wybudowane parkingi dla autokarów i samochodów osobowych. Zdaniem władz muzeum - powszechna dostępność obiektu od strony ul. Spacerowej jest warunkiem powodzenia projektu. W planach jest też posadowienie w pobliżu obiektu wyremontowanej wieży spadochronowej.
Fot. zbiory muzeum
Wieża ciśnień została zaprojektowana i wybudowana na potrzeby powstającej na początku lat 20. XX w. sławnej szkoły lotniczej. Dzięki zachowanej przez inż. Michała Trembeckiego dokumentacji budowy wiadomo, że obiekt powstał w latach 1926–1927. Dla pilotów był też punktem orientacyjnym. Przed II wojną światową na jego szczycie zamocowano lampę szlakową wspomagającą nawigację nocną.
We wrześniu 1939 r. wieża została zbombardowana, ale uniknęła większych uszkodzeń i po 1945 r. wciąż służyła zaopatrywaniu w wodę. Wyłączono ją pod koniec lat 90. XX w. Znajdowała się na terenie zamkniętym i podlegała pod Rejonowy Zarząd Infrastruktury resortu obrony.
Fot. zbiory muzeum
Projekt rewitalizacji to inicjatywa dyrektora muzeum Pawła Pawłowskiego z 2017 r. Został wpisany do „Koncepcji rozwoju muzealnictwa wojskowego na lata 2019–2028” zatwierdzonej przez ministra obrony narodowej. Muzeum planuje aktualnie dokonanie szczegółowej inwentaryzacji terenu wraz z orzeczeniem o stanie technicznym wieży, a następnie stworzenie koncepcji programowo przestrzennej z wizualizacjami i programem funkcjonalnym, który określi sposoby użytkowania wieży wraz z przyległym terenem.
Po zakończeniu remontu teren wokół wieży ciśnień zostanie otwarty dla publiczności od strony ul. Spacerowej. Powstanie tam brama przesuwna dla autokarów i pojazdów osobowych wjeżdżających na wewnętrzny parking.
Przeczytaj także: Rozpoczyna się rewitalizacja Starego Rynku w Łodzi
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.