Budowę obiektu zaplanowano na lata 2023–2024. W 2024 r. rozpocznie się na Bałtyku realizacja farmy złożonej z około 100 morskich wiatraków o wysokości do 270 m i sumarycznej mocy 1,2 GW. Zakończenie tej inwestycji zaplanowano na 2026 r. Turbiny będą serwisowane przez statki wypływające z portu w Łebie.

Baza powstanie na obszarze o powierzchni 1,1 ha. Nabrzeże, kluczowy element inwestycji, zostanie przebudowane, by dostosować je do parametrów pozwalających na realizację operacji logistycznych. W ramach centrum serwisowego farmę będą obsługiwać trzy lub cztery jednostki CTV (ang. Crew Transfer Vessels) do transportu pracowników. Każdy statek jednorazowo może zaokrętować do 24 techników z niezbędnym sprzętem. Obiekt będzie działać bez przerw, całodobowo i przez cały rok. Częstotliwość rejsów będzie zależeć od pór roku, warunków meteorologicznych i potrzeb. Szacunkowy koszt budowy wyniesie 20–30 mln zł. Czas dzierżawy przewidziano na 30 lat.

Port serwisowy stanowi serce eksploatacji morskiej farmy wiatrowej. Spośród wszystkich analizowanych przez nas lokalizacji to właśnie Łeba najlepiej spełnia kluczowe kryteria, takie jak odległość od farmy, czy potencjał rozwoju infrastruktury. Łeba to także dynamicznie rozwijający się ośrodek, który w przyszłości może odgrywać ważną rolę w łańcuchu dostaw dla branży offshore wind – podkreśla Jarosław Broda, prezes Baltic Power.

Planowany port serwisowy stanie się centrum zarządzania operacjami eksploatacji i utrzymania morskich farm wiatrowych. Znajdą się w nim m.in. obiekt biurowy, magazyn części zamiennych oraz warsztat. Zatrudnienie wyniesie do 50 osób.

Operujący z bazy technicy zajmą się przede wszystkim utrzymaniem prawidłowej pracy farmy prowadząc np. cykliczne przeglądy turbin wiatrowych. Będą w tym czasie weryfikować wydajność, zużycie i parametry działania poszczególnych elementów turbin trzymając się ściśle określonych procedur. Jeśli zajdzie potrzeba, dokonają bieżących napraw. Zaplanowano także wdrożenie systemu informatycznego do zarządzania produkcją, który w czasie rzeczywistym będzie monitorował pracę farmy, a także wskazywał turbiny lub ich elementy wymagające interwencji, np. wymiany.

Władze Łeby liczą na nowe miejsca pracy i wpływy do budżetu miasta. Zakładają, że inwestycja będzie impulsem rozwojowym dla regionu i rozwoju lokalnego łańcucha dostaw.

Morska farma wiatrowa Baltic Power zajmie obszar o powierzchni 131 km2, a jej odległość na północ od linii brzegowej Morza Bałtyckiego, na wysokości Łeby i Choczewa, wyniesie około 23 km.

Przeczytaj także: Baltic Power: umowy w sześć miesięcy, morska farma gotowa w 2026 r.