Przedstawiono wyniki konkursu na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej dla adaptacji i rewitalizacji istniejących budynków po kopalni KWK Wieczorek. Znajdzie się tu hub gamingowo-technologiczny.

Miejsce dla branży gier i nowych technologii
W konkursie na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej dla I etapu inwestycji „Dzielnica Nowych Technologii – Katowicki HUB Gamingowo-Technologiczny” zwyciężył projekt biura AMC – Andrzej M. Chołdzyński z Lublina. Była to jedna z pięciu nadesłanych prac konkursowych. Dwie z nich nie spełniały warunków regulaminu konkursu, więc nie były oceniane
Planowany ośrodek ma w jednym miejscu skupić przedsiębiorców z branży e-sportu i gier komputerowych oraz firmy technologiczne. Rewitalizacja i adaptacja budynków pozostałych po kopalni Wieczorek ma przygotować przestrzeń do tego zamierzenia. Hub będzie częścią dzielnicy nowych technologii. Obiekty będą mieścić się wokół szybów Pułaski i Poniatowski, należących do byłej kopalni Wieczorek. Hybrydowy projekt zakłada zagospodarowanie budynków należących do nieaktywnej kopalni, a także budowę nowego zaplecza – czytamy w komunikacie.
Wizualizacja. Źródło: AMC – Andrzej M. Chołdzyński
W planowanym centrum będzie można wynająć powierzchnie biurowe i coworkingowe czy studia telewizyjne i nagraniowe. Znajdzą się tu zaplecze infrastruktury IT (data center, farma renderująca), sale konferencyjne i pomieszczenia edukacyjne.
Walory zwycięskiej pracy
I nagroda wyniosła 100 tys. zł, a autor zwycięskiego projektu otrzyma zaproszenie do udziału w negocjacjach umowy na przygotowanie dokumentacji projektowej. Doceniono wnikliwe podejście do tematu. Praca charakteryzuje się pieczołowitością zarówno w propozycjach architektonicznych, w tym właściwej adaptacji i aranżacji wnętrz zabytkowych, jak też konstrukcyjnych i technologicznych w zakresie instalacyjnym. Mamy tu do czynienia ze zróżnicowanymi propozycjami projektowymi dotyczącymi obiektów zabytkowych oraz obiektów nowych. Szczególną wartością dodaną opracowania jest oryginalne rozwiązanie dwupoziomowego pasażu integrującego zróżnicowany zespół adaptowanych obiektów dawnej kopalni – podsumowuje wybór Stanisław Podkański, architekt miasta i przewodniczący sądu konkursowego. Uwagę zwrócił też pomysł postawienia przystanków autobusowych pod jednym z budynków przewieszonym nad ul. Szopienicką.
Po negocjacjach i podpisaniu umowy dokumentacja projektowa ma powstać w ciągu 12 miesięcy. Po jej weryfikacji w ramach przetargu zostanie wybrany wykonawca inwestycji. Finansowanie ma pochodzić z budżetu miasta, trwają też starania o dofinansowanie i pozyskanie funduszy prywatnych inwestorów.
Wizualizacja. Źródło: AMC – Andrzej M. Chołdzyński
Kluczowe dla projektu były warstwa historyczna tego miejsca oraz jego nowoczesne, innowacyjne przeznaczenie. Stąd nasza propozycja – dostrzegająca najbliższe otoczenie, a więc sąsiedztwo Nikiszowca i Giszowca oraz kompleksowy charakter istniejącej zabudowy po KWK Wieczorek, który z punktu widzenia kulturowego jest dziełem dokonanym – aby zintegrować te istniejące przestrzenie z nową funkcją. Dlatego zaprojektowaliśmy duży park, który integruje te budynki. I trochę wzorem paryskiego Luwru, część dolną, podziemną kondygnację z ogrodem, która będzie zawierała funkcje dodane, dzięki czemu na powierzchni układ budynków pozostanie niezmieniony – omówił założenia projektu architekt Andrzej Chołdzyński.
Wizualizacja. Źródło: AMC – Andrzej M. Chołdzyński
Drugie miejsce (50 tys. zł) zdobyła pracownia WXCA, a trzecie firma Ostrowscy Architekci Biuro Projektowe.
Kolejne etapy budowy hubu
W II etapie powstaną wielofunkcyjne hale produkcyjne, z założenia mają się w nich mieścić studia telewizyjne i studio nagrań dla obsługi przemysłu e-sportowego. Obiekty powstaną do końca 2025 r. Kolejna faza to wyposażenie ich w sprzęt technologiczny i ogólnego przeznaczenia do połowy 2026 r. W IV etapie przewidziano budowę biurowców o łącznej powierzchni użytkowej przekraczającej 84 tys. m2 dla około 2800 pracowników. Terminy i zakres realizacji będą uzależnione od zainteresowania najmem przez przedsiębiorstwa. Południowa część terenu ma być zagospodarowana w V etapie. Będą to budynki biurowo-usługowe lub produkcyjne i parkingi. Mają być finansowane przez kapitał prywatny. Ostatni etap to Szyb Poniatowski, który ma podnieść atrakcyjność historycznego układu urbanistyczno-architektonicznego zabytkowego osiedla Nikiszowiec.
Przeczytaj także: Miasta z najlepiej zagospodarowaną przestrzenią publiczną

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.