Czym są zbiorniki ciśnieniowe?

Zbiorniki ciśnieniowe wykorzystywane są w procesach technologicznych i nie tylko do przechowywania w nich gazów, a także cieczy. Ich nazwa wywodzi się stąd, że podlegają one ciśnieniu większemu niż 0,5 bara, przy czym występujące w nich ciśnienie robocze nie może przekraczać 30 barów. Do ich wykonania najczęściej wykorzystywana jest stal, z której za pomocą walcowania i spawania formowana jest do pożądanych kształtów. Niekiedy zbiorniki ciśnieniowe wykładane są ceramiką lub materiałami polimerowymi dla zwiększenia ich szczelności. Bez względu jednak na to badanie zbiorników tego typu musi być przeprowadzane regularnie, gdyż skutki ich nieszczelności mogą doprowadzić do zagrożenia zdrowia lub życia osób przebywających w ich otoczeniu, a niekiedy nawet uszkodzeń budynków.

Jakim badaniom poddawane są zbiorniki ciśnieniowe?

Wśród podstawowych rodzajów badań zbiorników ciśnieniowych, które przeprowadza między innymi laboratorium badań nieniszczących DRACO wyróżnia się:

  • badania okresowe,
  • badania eksploatacyjne,
  • badania doraźne kontrolne,
  • badania doraźne powypadkowe lub poawaryjne.

Terminy ich wykonywania uzależnione są od tego, czy dany zbiornik jest objęty przez UDT formą dozoru pełnego, czy też doraźnego.

W jaki sposób przeprowadzane są badania zbiorników?

Badania zbiorników przeprowadzane mogą być z zastosowaniem 3 metod. Pierwszą z nich jest rewizja wewnętrzna polegająca na ocenieniu w sposób wizualny ścianek zbiornika, a także jego połączeń i osprzętu ciśnieniowego. Drugi rodzaj badań to próby ciśnieniowe będące próbami hydraulicznymi. Trzecią metodą badań zbiorników jest natomiast rewizja zewnętrzna, obejmująca oględziny urządzenia ciśnieniowego, niekiedy wraz ze sprawdzeniem jego działania.

Każda z tych metod obowiązkowo musi zostać zastosowana przy badaniu okresowym zbiorników ciśnieniowych. Badania doraźne polegają natomiast wyłącznie na rewizji zewnętrznej. Z kolei to jakie metody zostaną zastosowane, w przypadku badań eksploatacyjnych, zależy od przyczyn ich przeprowadzania, którymi może być między innymi naprawa usterki urządzenia lub nieszczelność czy też zmiana miejsca jego użytkowania.