Pojęcie zrównoważonego rozwoju na dobre zagościło w branży nieruchomości. Europejski Zielony Ład zainicjował szereg inicjatyw dotyczących zrównoważonego finansowania, które mają skierować prywatne inwestycje na odpowiedzialny i zrównoważony rozwój. W tym celu Unia Europejska stworzyła narzędzie, jakim jest Taksonomia, która ma posłużyć jako jasne kryterium określania działań gospodarczych w kontekście środowiskowym.
Fot. JW+A
Co to jest Taksonomia?
Ustanowienie Taksonomii ma na celu pomoc w określeniu jednolitego kryterium wpływu działalności gospodarczej na środowisko naturalne. Klasyfikacja jest przeznaczona dla inwestorów, przedsiębiorstw i instytucji finansowych wraz z konkretnymi wymogami, które muszą spełnić w celu uznania je za zrównoważone.
Kolejną funkcją Taksonomii jest planowanie i raportowanie procesu dążenia do neutralność klimatcznej budynków. Kwestie Taksonomii reguluje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje, opublikowane w czerwcu 2020 roku.
Kto ma obowiązek sprawozdawczy?
Obowiązek sprawozdawczy wynikający z kryteriów Taksonomii mają już największe firmy, które podlegają dyrektywie NFRD, począwszy od 1 stycznia 2022 roku. Akt z 7 maja 2021 roku określa zakres i formę takich sprawozdań (ujawnienie danych za 2021). Niezastosowanie się do obowiązku sprawozdawczego wiąże się z sankcjami, które zostaną doprecyzowane przez państwa członkowskie.
Firmy działające na rynku nieruchomości chcąc wywiązać się z obowiązku raportowania, w pierwszej kolejności powinny ustalić zakres danych, które muszą gromadzić, do celów sprawozdawczych. Następnie przygotować narzędzia do ich zbierania i połączyć je z systemami wewnętrznymi.
Rola firm specjalistycznych na rynku
JW+A https://jw-a.pl/taksonomia/ to zespół specjalistów w zakresie zrównoważonego i ekologicznego budownictwa z ponad 10-letnim doświadczeniem. Firma specjalizuje się w certyfikacji BREEAM, LEED i WELL nowych oraz istniejących budynków. Oferuje usługi w zakresie opracowania strategii raportowania niefinansowego ESG, Taksonomii UE, przeprowadzania analiz standardów Net Zero. Doradztwo wspierane jest przez szeroki zakres analiz eksperckich obejmujących modele i charakterystyki energetyczne.
Wymagania Taksonomii są różne dla budynków nowych i istniejących. Inwestycje dla nowych obiektów wymagają szczególnej uwagi, ponieważ wynikiem procesu sprawdzania zgodności z Taksonomią i wdrożenia konkretnych wytycznych, może być obniżenie kosztów operacyjnych w dłuższym horyzoncie czasowym.
Specjaliści JW+A kompleksowo wspomagają Klientów w spełnieniu wymogów Taksonomii. W pierwszej kolejności sprawdzają zgodność budynku projektowanego lub istniejącego z Taksonomią. Opracowują wytyczne dla projektantów i generalnych wykonawców tak, aby budynek spełniał wszystkie wytyczne. Nadzorują proces na każdym etapie wprowadzania ustalonych zmian. Określona zostaje również strategia postępowania dla poszczególnych interesariuszy np. Asset Managera, Zarządcy. Dopełnieniem doradztwa jest przeprowadzenie szeregu analiz eksperckich np. EPC, CRREM, Nearly Zero, Net Zero Carbon, dzięki którym wynik końcowy jest wyższy.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.