Po przyjęciu przez Radę Ministrów (1 marca 2022 r.) uchwały zmieniającą lokalizację terminalu instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych, obiekt powstanie nie w porcie gdyńskim, ale w porcie zewnętrznym Portu Gdańsk. Wskazano, że spełnia on wszystkie kryteria inwestorów branżowych.

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk (ZMPG) podkreśla, że z perspektywy rozwoju krajowego sektora morskiej energetyki wiatrowej, kluczowa jest terminowość tej inwestycji. Terminalu ma zostać wykonany do 1 czerwca 2025 r. w ramach I fazy budowy sektora offshore w Polsce.

O zmianę lokalizacji wystąpił szef resortu aktywów państwowych. Jako uzasadnienie podał uzgodnienia między spółkami PGE i PKN Orlen, które odpowiadają za 60% planowanych projektów budowy morskich farm wiatrowych, a także z Polskim Funduszem Rozwoju.

Chcemy wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom, a to może odbyć się wyłącznie w procedurze publicznego wyłonienia. W związku z tym podjęliśmy uchwałę o rozpisaniu nowego konkursu, mającego na celu wyłonienie dzierżawcy zainteresowanego zalądowieniem obszaru morskiego znajdującego się w granicach administracyjnych portu. Otrzymaliśmy już pozytywną opinię rady nadzorczej i w dniu 8 marca 2022 r. opublikowaliśmy postępowanie konkursowe – mówi Łukasz Greinke, prezes ZMPG.

Rozwój morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim należy do kluczowych zadań wpisanych w Politykę energetyczną Polski do 2040 r. Zaplecze portowe do obsługi farm zlokalizowane w kraju zwiększy bezpieczeństwo energetyczne.

W 2021 r. w gdańskim porcie wybrano dzierżawcę, który zajmie się zalądowieniem obszaru o powierzchni 37 ha. Spółka DCT Gdańsk przeprowadzi tę operację i wybuduje terminal Baltic Hub 3, który zwiększy zdolności przeładunkowe firmy z 3 mln TEU do 4,5 mln TEU rocznie.

Wstępne oferty konkursowe będą przyjmowane do 8 czerwca 2022 roku. Natomiast termin składania ofert wiążących nastąpi po trzech miesiącach od dnia rozstrzygnięcia I etapu postępowania – czytamy w komunikacie.

Przeczytaj także: Inwestycje CPK w rejonie Łodzi wchodzą w kolejną fazę