Im bliżej końca budowy II linii metra na Targówku, tym więcej prac na powierzchni. Ul. L. Kondratowicza stanie się zieloną aleją z tysiącem drzew. Przebudowa realizowana jest w ramach wspólnego przedsięwzięcia Zarządu Transportu Miejskiego (ZTM), Metra Warszawskiego i Zarządu Dróg Miejskich (ZDM).
Wizualizacja. Źródło: ZTM Warszawa
- Ul. L. Kondratowicza ma szerokość 60 m, w tym szeroki pas zieleni
- Zostanie na nim nasadzonych 700 drzew i 136 tys. krzewów
- Zaplanowano 10o ławek, skwery, trawniki i łąki kwietne
Zielony teren po rezerwie na trasę tramwajową
Zmiany dotyczą odcinka od ul. Rembielińskiej do ul. św. Wincentego. Prace pod ziemią mają zakończyć się w sierpniu 2022 r., natomiast przebudowa ul. Kondratowicza między stacjami metra Bródno i Kondratowicza, realizowana przez ZDM, potrwa do końca roku. Teren był wcześniej zapleczem budowy i ma się zmienić nie do poznania. Ulica ma szerokość 60 m, a między jezdniami znajduje się pas terenu, który był rezerwą pod budowę trasy tramwajowej. Tą jednak zastąpiło metro, więc zaplanowano uzupełnienie i rozbudowę szpalerów drzew.
Pojawi się ich 700, głównie klonów, grabów i lip. Dołączą do 300 już rosnących, dzięki czemu ul. Kondratowicza stanie się „aleją tysiąca drzew”. Dodatkowo zostanie nasadzonych 136 tys. krzewów różnych gatunków, powstaną liczne trawniki i łąki kwietne. Wzdłuż ulicy będzie około 100 ławek uzupełnionych małymi zielonymi skwerami, a duży znajdzie się przy stacji metra Bródno. Kolejne dziesiątki drzew i tysiące krzewów przewidziano w rejonie stacji Zacisze.
Wizualizacja. Źródło: ZTM Warszawa
Gruntowna przebudowa ulicy
Przed budową metra ul. L. Kondratowicza miała po dwa pasy w obu kierunkach i dodatkowe do skrętu w rejonie skrzyżowań. To się nie zmieni, natomiast układ jezdni, chodników i tras rowerowych przejdzie szereg modyfikacji. Wzrośnie przepustowość trasy – więcej osób będzie ją mogło pokonać różnymi środkami transportu w tym samym czasie (do jednego pociągu metra wejdzie nawet 1500 osób). Zmodernizowane zostaną przystanki autobusowe, komfort przesiadek ma też zapewnić węzeł z trasą tramwajową biegnącą wzdłuż ul. Rembielińskiej.
Trasy rowerowe i liczne stojaki
Między stacjami metra znajdą się dwie dwukierunkowe drogi dla rowerów o szerokości 3 m każda – ta po stronie południowej zyska lepszy przebieg i równą powierzchnię asfaltową. Druga zostanie wybudowana po stronie północnej. Przejazdy rowerowe będą na wszystkich skrzyżowaniach i dodatkowych przejściach dla pieszych między ulicami Rembielińską i Malborską. Wzdłuż ul. L. Kondratowicza stanie 235 stojaków rowerowych z miejscem na 470 rowerów (pojemne parkingi rowerowe zaplanowano też przy stacjach metra).
Źródło: ZDM Warszawa
Remont nawierzchni i parkingi
Dla samochodów przewidziano jeden większy parking na wysokości ul. Kondratowicza 37, zostaną utrzymane parkingi znajdujące się poza ulicą. Pojawią się też równoległe zatoki postojowe po obu stronach ulicy na całym przebudowywanym odcinku. W sąsiedztwie stacji metra będą wyznaczone miejsca dla niepełnosprawnych oraz do krótkiego postoju (Kiss & Ride).
Jezdnia zyska nową nawierzchnię, chodniki przejdą remont, zostanie zainstalowane oświetlenie LED na estetycznych słupach, a część chodników i dróg rowerowych będzie wyposażona w mniejsze słupy oświetleniowe.
Źródło: ZDM Warszawa
W ramach odrębnego zadanie zostanie przebudowana ul. Chodecka (od ul. L. Kondratowicza do ul. Wyszogrodzkiej). Tu także będzie wymieniona nawierzchnia jezdni, drogi rowerowej i chodników, po wschodniej stronie pojawią się równoległe miejsca parkingowe.
Przeczytaj także: Wrocławskie Centrum Sportu – pora na projekt układu komunikacyjnego
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.