Jak tłumaczy warszawski magistrat, nieruchomość znajduje się na obszarze objętym działaniem tzw. dekretu Bieruta i stanowi własność Skarbu Państwa. Budynek (wraz z prawami i obowiązkami z tego wynikającymi) w październiku 1946 r. został nabyty przez Przedstawicielstwo Handlowe ZSRR w Polsce, które w lipcu 1948 r. wystąpiło o przyznanie, za symboliczny czynsz, prawa własności czasowej (obecnie użytkowania wieczystego). Od tamtej pory wniosek pozostawał nierozpoznany.

3 listopada 2021 r. Federacja Rosyjska wystąpiła o rozpoznanie wniosku. 18 marca rozpatrzyłem wniosek dotyczący nieruchomości zajmowanej przez Ambasadę Ukrainy. A we wtorek, 29 marca, wydałem kolejną decyzję, odrzucając rosyjskie roszczenia wobec sąsiedniej nieruchomości przy al. J. Ch. Szucha 8. Zgodnie z zapisami w planie miejscowym dla północnej części Placu Unii Lubelskiej, ten teren jest przeznaczony dla administracji publicznej. Obecnie nie jest wykorzystywany na cele dyplomatyczne tylko komercyjne, przez szereg podmiotów prowadzących działalność gospodarczą – mówi Rafał Trzaskowski.

Budynek, zgodnie z zapisami planu miejscowego, będzie przeznaczony na użytek administracji publicznej.

PEŁNA TREŚĆ DECYZJI – POBIERZ

Wspomniana Ambasada Ukrainy działalność w budynku przy al. J. Ch. Szucha 7 rozpoczęła w latach 90-tych, po rozpadzie ZSRR. Wydałem decyzję odmowną, odrzucając roszczenia Rosjan do tego terenu zarówno ze względów formalnych, jak również sytuację polityczną i wojnę na Ukrainie. Placówka dyplomatyczna naszych przyjaciół w stolicy jest już zabezpieczona przed zakusami agresorów – tłumaczył tamtą decyzję Trzaskowski.

Przeczytaj także: Wojna w Ukrainie: olbrzymi spadek PKB