Kolej widokowa połączy stację początkową Plasza, która znajduje się przy solińskim deptaku, ze stacją końcową na górze Jawor, gdzie powstaje punkt widokowy (wysoki na 50 m). Do budowy wagoników wykorzystano tworzywo, które nie tylko absorbuje promienie słoneczne, ale też jest odpowiednio przyciemnione.

Gondole są ośmioosobowe i przystosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Na stacjach będą zwalniać do 0,2 m/s, co umożliwi łatwy do nich dostęp (dodatkowo wejście i wyjście będzie bezstopniowe).


Dodajmy, że do montażu liny kolei wykorzystano specjalistycznego drona – najpierw rozciągano linę z kevlaru o średnicy 1 mm, a za nią kolejne o średnicach 3 mm, 10 mm oraz 24 mm. Powstało także pięć podpór, z których najwyższa (nr 3) sięga 75 m. Podpory nr 2 i 3 dzieli odległość 682 m.

Poza tym na zboczu góry Jawor przewidziano park tematyczny o powierzchni 4,7 ha. Cały nowy ośrodek PKL nad Soliną ma być dostępny latem tego roku.

Będzie nowoczesny, dlatego również nowoczesne są wagony kolei widokowej, którymi turyści z prędkością 6m/s będą podróżować nad zaporą, podziwiając niezwykłe krajobrazy. Zadbaliśmy o każdy detal, by nasi klienci czuli się nad Soliną komfortowo. Konstrukcja wagoników umożliwi widok 360 stopni, dzięki temu każdy podróżujący będzie mógł oglądać spektakularne widoki panoramy Bieszczad i Jeziora Solińskiego – mówi Daniel Pitrus, prezes Polskich Kolei Linowych. 

Szacuje się, że z kolei gondolowej będzie korzystać 1200 osób dziennie.

Przeczytaj także: Najdłuższy w Polsce obiekt mostowy z kompozytów [zdjęcia]