W Rzeszowie, przy moście Karpackim, powstała kładka dla rowerzystów. To najdłuższy w Polsce obiekt mostowy z kompozytów FRP. Został już oddany do użytku.
Fot. Politechnika Rzeszowska
Kładkę w Rzeszowie zaprojektowali pracownicy Katedry Dróg i Mostów na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej. Nowy obiekt oparto na podporach sąsiedniego mostu, zbudowanego w 1973 r. Z uwagi na oparcie przęseł kładki na starych podporach, zdecydowano o potrzebie zastosowania konstrukcji o minimalnym ciężarze.
Fot. Politechnika Rzeszowska
Kładka w Rzeszowie będzie monitorowana
Poza samymi pracami projektowymi, naukowcy Politechniki Rzeszowskiej przeprowadzili także kompleksowe badania zbudowanego już obiektu – pod obciążeniem statycznym (wykorzystano płyty drogowe) i dynamicznym (przemieszczała się grupa studentów). Zespół pracował pod kierunkiem prof. dr. hab. inż. Tomasza Siwowskiego.
Badania dynamiczne. Fot. Politechnika Rzeszowska
W kompozytach, dodatkowo, umieszczono światłowody, które będą służyć do monitorowania stanu technicznego i zachowania się kładki podczas eksploatacji.
Badania statyczne. Fot. Politechnika Rzeszowska
W komunikacie napisano, że głównym powodem wzrostu popularności mostowych konstrukcji kompozytowych w Polsce są doskonale własności mechaniczne i wysoka trwałość kompozytów FRP, a także niska ich masa i pełna prefabrykacja (tym samym łatwość i szybkość montażu).
Przeczytaj także: Są chętni na budowę warszawskiej kładki przez Wisłę
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.