• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Najdłuższy w Polsce obiekt mostowy z kompozytów [zdjęcia]

Opublikowano: 19-10-2021 Źródło: Politechnika Rzeszowska

W Rzeszowie, przy moście Karpackim, powstała kładka dla rowerzystów. To najdłuższy w Polsce obiekt mostowy z kompozytów FRP. Został już oddany do użytku.


Fot. Politechnika Rzeszowska Fot. Politechnika Rzeszowska

Kładkę w Rzeszowie zaprojektowali pracownicy Katedry Dróg i Mostów na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej. Nowy obiekt oparto na podporach sąsiedniego mostu, zbudowanego w 1973 r. Z uwagi na oparcie przęseł kładki na starych podporach, zdecydowano o potrzebie zastosowania konstrukcji o minimalnym ciężarze.

Fot. Politechnika Rzeszowska

Fot. Politechnika Rzeszowska

Kładka w Rzeszowie będzie monitorowana

Poza samymi pracami projektowymi, naukowcy Politechniki Rzeszowskiej przeprowadzili także kompleksowe badania zbudowanego już obiektu – pod obciążeniem statycznym (wykorzystano płyty drogowe) i dynamicznym (przemieszczała się grupa studentów). Zespół pracował pod kierunkiem prof. dr. hab. inż. Tomasza Siwowskiego.

Badania dynamiczne. Fot. Politechnika Rzeszowska

Badania dynamiczne. Fot. Politechnika Rzeszowska

W kompozytach, dodatkowo, umieszczono światłowody, które będą służyć do monitorowania stanu technicznego i zachowania się kładki podczas eksploatacji.

Badania statyczne. Fot. Politechnika Rzeszowska

Badania statyczne. Fot. Politechnika Rzeszowska

W komunikacie napisano, że głównym powodem wzrostu popularności mostowych konstrukcji kompozytowych w Polsce są doskonale własności mechaniczne i wysoka trwałość kompozytów FRP, a także niska ich masa i pełna prefabrykacja (tym samym łatwość i szybkość montażu).

Przeczytaj także: Są chętni na budowę warszawskiej kładki przez Wisłę

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.