Dobra drabina – czyli jaka?

Funkcją drabiny jest umożliwienie nam sięgnięcia tam, gdzie nie możemy dotrzeć bez tej pomocy. Drugim założeniem jest to, że operację chcemy wykonać bezpiecznie i bez uszczerbku na zdrowiu. Następnie przydałoby się także, aby nasze narzędzie było trwałe i estetyczne, a także łatwe do magazynowania. Drabiny spełniające te kryteria najłatwiej odnaleźć w autoryzowanym sklepie zajmującym się sprzedażą słynnych już drabin produkowanych przez legendarną niemiecką firmę Krause od ponad 100 lat: drabiny-krause.dmn.pl.

Ale wróćmy do początku. Jak zapewnić sobie te parametry narzędzia i mieć pewność udanego zakupu przedmiotu, który naprawdę będzie nam dobrze służył?

Jakie są cechy porządnej drabiny?

Zacznijmy od wysokości. Jeśli strażak ma ugasić pożar na strychu domu, będzie potrzebował innej drabiny niż osoba posiadająca wysokie pomieszczenie aż po sufit zapełnione książkami. Najpierw więc rozstrzygnijmy jakie cele ma spełniać nasza drabina - w ten sposób dobierzemy wysokość.

Natomiast bezpieczeństwo korzystania z drabiny (niekiedy bowiem wspinamy się po jej stopniach wiele metrów do góry, a upadek z takiej wysokości na pewno nie będzie czymś przyjemnym) zależy od jej stabilności. Zatem w pierwszej kolejności sprawdzamy, czy drabinę możemy ustawić w pozycji, która będzie zapobiegała jakimkolwiek niepożądanym przechyleniom i zachwianiom. Patrzymy przy tym również na to, czy stopnie są wystarczająco szerokie, aby bezpiecznie postawić na nich stopę, czy drabina posiada elementy, których będziemy mogli się chwycić w razie potrzeby. Niektóre modele oferują bardzo przydatną funkcję dodatkowych zabezpieczeń przez umocowanie drabiny do stabilnych elementów zewnętrznych (np. drzew, ścian, itp.). Bezpieczeństwo jest związane także z konstrukcją, która ma być sztywna i niewywrotna, oraz z użytymi materiałami, które powinny być przetestowane pod względem wytrzymałości.

Te dwa ostatnie czynniki, czyli projekt konstrukcji i materiały, oddziałują również na stopień trwałości przedmiotu i poziom wykonania estetycznego. Nasze narzędzie ma być przede wszystkim użyteczne.

Rodzaje drabin

Nie wymienimy tu wszystkich rodzajów drabin, pominiemy specjalistyczne drabiny wykorzystywane przez przemysł ciężki, straż pożarną, itp.

Poza tymi przypadkami podstawową zasadą klasyfikacji drabin jest podział na takie, które stoją “o własnych siłach”, i takie, które potrzebują podparcia. Te pierwsze drabiny nazywamy rozstawnymi, te drugie przystawnymi.

Rozstawne drabiny jednostronne znakomicie sprawdzają się w domach i mieszkaniach. Podobnie rozstawne drabiny dwustronne, które zapewniają nawet większe bezpieczeństwo (choć nie są tak wysokie). Drabiny przystawne są przeznaczone głównie do prac na zewnątrz budynków (jednym z typów tych drabin są przystawne drabiny wysuwane, dzięki którym możemy penetrować obszar nawet na wysokości kilku pięter).

Zapamiętajmy, że dobra drabina zapewnia nam bezpieczeństwo i operatywność. Cel jest jeden: sięgnąć tam, gdzie nie możemy sięgnąć bez pomocy narzędzia w postaci drabiny, a jednocześnie cały czas mieć gwarancje pełnego bezpieczeństwa.