Partnerzy portalu

Jeden z najważniejszych placów w Katowicach zostanie przebudowany

Opublikowano: 05-04-2022 Źródło: UM Katowice

Katowicki Zakład Zieleni Miejskiej (ZZM) ogłosił przetarg na projekt przebudowy placu Sejmu Śląskiego. Jedno z najważniejszych miejsc w mieście ma stać się oazą zieleni.


Wizualizacja placu. Źródło: ZZM Katowice Wizualizacja placu. Źródło: ZZM Katowice

Jesteśmy jednym z najbardziej zielonych miast w Polsce, a tereny zielone to blisko połowa powierzchni Katowic. Oczywiście nie oznacza to, że zieleni w przestrzeni miejskiej nie może być jeszcze więcej. Dlatego też, we wrześniu ubiegłego roku zaproponowałem zazielenienie dwóch bardzo charakterystycznych miejsc w Katowicach – placu Sejmu Śląskiego i alei Korfantego w ścisłym Śródmieściu – komentuje Marcin Krupa, prezydent Katowic. Liczę, że zmiany w tych miejscach pozytywnie wpłyną na wizerunek centrum miasta. Zależy mi na tym, aby plac Sejmu Śląskiego przestał być wielkim parkingiem i zamienił się w zieloną oazę w centrum Katowic. Dziś parkuje w tym miejscu ponad 150 samochodów, a po zmianach w ich miejsce pojawi się ok. 40 drzew, trawniki, a także fontanny i zbiorniki na deszczówkę – dodaje prezydent.

W postępowaniu zostanie wyłoniony wykonawca „opracowania dokumentacji projektowo-kosztorysowej na zagospodarowanie Placu Sejmu Śląskiego w Katowicach”. Dokument ma pozwolić na rozpoczęcie robót. Przetarg zostanie rozstrzygnięty, a wybrany podmiot będzie miał 30 tygodni na realizację umowy.

Wizualizacja placu. Źródło: ZZM Katowice Wizualizacja placu. Źródło: ZZM Katowice

Zakres prac obejmuje likwidację miejsc parkingowych wokół pomnika Wojciecha Korfantego i posadzenie w ich miejsce 35–40 drzew. Ich dopełnieniem będzie zielona przestrzeń z bylinami i krzewami. Niewielki plac defilad przed monumentem pozostanie betonowy, ze względu na organizowane na nim uroczystości państwowe.

Zmiana charakteru placu, przysłuży się także ekologicznemu zarządzaniu wodami opadowymi. Stanie się tak na skutek budowy niecki pomiędzy pomnikiem a ul. Jagiellońską. Będzie tam zbierała się woda deszczowa z dużych i nawalnych opadów. Zgromadzona w ten sposób deszczówka będzie stopniowo rozsączona bezpośrednio do gruntu, a nie do systemu kanalizacji miejskiej – wyjaśnia Mieczysław Wołosz, dyrektor ZZM. Dodaje, że w samej niecce mają się pojawić rośliny odporne na okresowe zalewanie.

Przewidziano też ławki, leżaki, kosze na śmieci i stojaki rowerowe, a także doświetlenie placu lampami parkowymi. Nowe drzewa będą iluminowane od dołu i z boku. Przebudowa obejmie też teren wokół przystanku autobusowego na ul. Jagiellońskiej, gdzie powstaną dwie niewielkie fontanny. Budżet miejski na to przedsięwzięcie oszacowano na 4 mln zł.

Przeczytaj także: Warszawa: przebudowa rejonu ulic Złotej i Zgody. Jest umowa na projekt

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia