Piramidy w Egipcie, Empire State Building w Nowym Jorku i wieża w Pizie we Włoszech to przykłady ludzkich działań, które odcisnęły piętno w historii. Jednak dziś sektor budowlany pozostawia za sobą nie tylko budynki. Sektor ten zużywa prawie 55% światowej energii elektrycznej, a w innym ujęciu przyczynia się do prawie 40% całkowitej światowej emisji CO2.
Fot. 100x100 Biopasiva
Biorąc pod uwagę wpływ tej branży na środowisko, działania mające na celu zmniejszenie lub optymalizację zużycia energii przez ten segment pomogłoby nam zmniejszyć negatywne oddziaływanie na planetę. Jednym z tych działań są audyty energetyczne realizowane zgodnie z propozycją unijnego projektu INNOVEAS .
Większość ludzi marzy o posiadaniu domu. 100x100 Biopasiva to hiszpańska firma specjalizująca się w budowie domów i budynków biopasywnych o wysokiej efektywności energetycznej i niskim zużyciu energii. Ponieważ biopasywność oznacza również użycie tylko w 100% naturalnych materiałów budowlanych, domy te wpisują się idealnie w strategię ochrony naszej planety.
Firma została założona w 1994 r., od tego czasu pracuje nad osiągnięciem minimalnego poziomu zużycia energii konstruowanych budynków, a od 2014 roku przestrzega najbardziej rygorystycznego standardu efektywności energetycznej, Passivhaus. Jak wyjaśnia Raquel Peláez, kierownik w 100x100 Biopasiva, dla naszego nowego domu wystawowego, Casa Sophia, postawiliśmy na maksymalną efektywność energetyczną i osiągnęliśmy maksymalną trwałość budynku. Uzyskaliśmy na to kilka certyfikatów i znaków jakości. Po pierwsze, otrzymaliśmy certyfikat PASSIVHAUS PREMIUM, ponieważ będzie to dom pasywny, który będzie generował więcej energii niż zużywał. Następnie otrzymaliśmy certyfikat GREEN ENVIRONMENTAL SEAL ze wszystkimi pięcioma możliwymi poziomami i wynikiem 92%. Wreszcie otrzymaliśmy certyfikat jakości RECYCLE i ZERO WASTE SEAL, ponieważ przetwarzamy i ponownie wykorzystujemy 100% odpadów z terenu budowy. Ze względu na wszystkie te „zielone” cechy, ten dom ma w tym roku duże szanse stać się najbardziej zrównoważonym domem w Europie.
Fot. 100x100 Biopasiva
Droga do efektywności energetycznej nie wydaje się tak trudna po starannym wcześniejszym zidentyfikowaniu procesów, które można poprawić. Według Jure Kristana, Senior Team Managera w Komunala Kranj doo, środki poprawy efektywności energetycznej nie są trudne do wdrożenia. Ważne jest, aby najpierw zidentyfikować procesy i obszary, które nie są efektywne i znaleźć rozwiązania, które poprawiłyby sytuację. Jeśli proponowane rozwiązanie oszczędza energię i jest długofalowo korzystne finansowo, nie powinno być problemów z ich wdrożeniem. Ta słoweńska firma rozpoczęła swoją działalność w 1990 r. i od tego czasu efektywność energetyczna jest obecna w jej strategii. Do tej pory firma udoskonaliła stosowane układy pomp, system ogrzewania oraz zainstalowała system do zarządzania energią. Firma przeszła również na oświetlenie LED i wykorzystuje energooszczędne pojazdy oraz produkuje własny biogaz z systemu kanalizacji.
Chociaż działania – na przykład takie jak te opisane powyżej, wymagają znacznych inwestycji początkowych, istnieją sposoby na zminimalizowanie ich obciążającego wpływu na finanse przedsiębiorstwa. Na przykład włoska firma budowlana Appennino Building Cooperative, jak wyjaśnia Massimo Trabucchi, członek zarządu, przed podjęciem działań w zakresie efektywności energetycznej szacuje jej koszty i ustala harmonogram całego przedsięwzięcia, tak aby móc stopniowo spłacać inwestycję. Wdrożyli system do zarządzania energią zgodnie z normą ISO 50 001 w celu oszczędzania i zmniejszenia strat energii, przeprowadzili audyt energetyczny w celu sprawdzenia wydajności swoich systemów i uzyskali certyfikację EMAS (Eco-Management and Audit Scheme). Wykorzystują również transport elektryczny a dodatkowo zainstalowali panele fotowoltaiczne na dachach magazynów, tak aby zapewnić sobie samowystarczalność energetyczną.
Fot. 100x100 Biopasiva
Dla wszystkich tych firm zielona transformacja oznaczała nie tylko oszczędność cennego zasobu – energii i wymierne oszczędności finansowe, ale także zwiększyła ich uznanie społeczne i biznesowe. Otrzymanie renomowanych certyfikatów przemysłowych i stanie się marką kojarzoną z budownictwem ekologicznym to rodzaj odznaki honorowej, która przyciąga również uwagę klientów. Według Raquel Peláez z 100x100 Biopasiva, jeszcze kilka lat temu patrzono na nas ze zdziwieniem, kiedy wyjaśnialiśmy, że nasze konstrukcje zostały wykonane z naturalnych materiałów, poddanym recyklingowi i mającymi bardzo niski wpływ na środowisko, co przyczynia się do naszego zdrowia. Jednak w wyniku naszych wysiłków zgromadziliśmy więcej doświadczeń w tym zakresie niż inne firmy, dzięki czemu jesteśmy już bardzo dobrze rozpoznawalni na rynku jako zrównoważona firma budowlana dbająca o zdrowie ludzi i jakość środowiska. Dzięki temu klienci zwracają się chętniej bezpośrednio do nas z propozycją nawiązania współpracy.
Podobnie jak w innych branżach, wpajanie znaczenia efektywności energetycznej rozpoczęło się od stanowisk kierowniczych, następnie rozszerzyło się na całą kadrę pracowniczą, aż stało się częścią kultury organizacyjnej. Na przykład w Spółdzielni Budowlanej Appennino zespół badawczo-rozwojowy realizuje cele w zakresie efektywności energetycznej we współpracy z uniwersytetami i ośrodkami badawczymi. Tematy będące przedmiotem naszego zainteresowania są definiowane przez najwyższe kierownictwo firmy, zgodnie z agendą i celami europejskimi – wyjaśnia Massimo Trabucchi .
Wydaje się, że znalezienie odpowiednich informacji na tematy związane ze zrównoważonym rozwojem jest stosunkowo łatwe, nawet pomimo braku scentralizowanego forum wymiany wiedzy dedykowanego dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) próbujących poprawić swoją efektywność energetyczną. Jure Kristan z Komunala Kranj doo, dostępnych jest wiele informacji i źródeł wiedzy. To dobrze i źle, bo czasem utrudnia to znalezienie najlepszych rozwiązań i podjęcie działań.
Fot. 100x100 Biopasiva
Europejski Projekt Badawczy INNOVEAS wkrótce to zmieni – mówi Luisa Sileni z IIPLE – Instytutu Profesjonalnego Budownictwa w Bolonii – i koordynatorka projektu INNOVEAS. W nadchodzących tygodniach konsorcjum INNOVEAS uruchamia “Business Alliance for Climate and Sustainable Energy (Sojusz biznesowy na rzecz klimatu i zrównoważonej energii). Ta sieć interesariuszy będzie wspierać europejskie przedsiębiorstwa w przyjmowaniu dobrych praktyk w kierunku określanym w debacie publicznej jako „net zero do roku 2050”. Ten sojusz jest jednym z najważniejszych rezultatów naszego trzyletniego projektu, ponieważ najwyższy czas zaoferować sieć wsparcia również mniejszym firmom – dodaje.
Ponieważ celem projektu INNOVEAS jest pomoc MŚP w ich zielonej transformacji dzięki audytom energetycznym, wysokim priorytetem było dla nas zajęcie się m.in. sektorem budowlanym, ze względu na szacowaną w nim wielkość potencjalnych oszczędności emisji CO2 – wyjaśnia Luisa Sileni. Wszystkie wymienione firmy skorzystały z tej możliwości i zgadzają się, że wdrażanie działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej nie jest nadmiernie kosztowne i wynagradza wysiłki zarówno pod względem społecznym, środowiskowym jak i ekonomicznym. Dla Raquel Peláez z 100x100 Biopasiva wyzwania podjęte przez jej firmę były warte włożonych starań. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że w ciągu tych 28 lat zbudowaliśmy ponad 1000 wszelkiego rodzaju konstrukcji w sposób zrównoważony tym samym redukując emisję CO2, to wierzę, że przyczyniliśmy się do złagodzenia skutków zmian klimatycznych – komentuje.
MŚP w sektorze budowlanym – biorąc pod uwagę ich kluczową rolę pod względem zużycia energii, są przykładem na to, że możliwa jest inna przyszłość, w której bycie bardziej wydajnym energetycznie sprawia, że my i nasza planeta jesteśmy zdrowsi.
Tłumaczenie: Katarzyna Rajkiewicz, Narodowa Agencja Poszanowania Energii
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.