• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Łódź – fabryka Henryka Wagnera otwarta po rewitalizacji

Opublikowano: 04-05-2022 Źródło: UM Łódź

W Łodzi otwarto Fabrykę Aktywności Miejskiej w zrewitalizowanym budynku fabryki maszyn i przyborów tkackich Henryka Wagnera. Znajdą tu wsparcie i pomoc organizacje pozarządowe, a każdy mieszkaniec będzie mógł na miejscu zgłaszać własne pomysły.


Fabryka Aktywności Miejskiej. Fot. Stefan Brajter/UM Łódź Fabryka Aktywności Miejskiej. Fot. Stefan Brajter/UM Łódź

Obiekt przy ul. Tuwima 10 został całkowicie przebudowany, przy czym zachowano jego industrialny charakter i oryginalny dziewiętnastowieczny komin z 1881 r., wyremontowany w 2004 r., kiedy dodano stalowe obejmy, narożniki i daszek. To unikatowa konstrukcja z rzadko spotykanym kwadratowym przekrojem.

Fot. Stefan Brajter/UM Łódź Fot. Stefan Brajter/UM Łódź

Odnowiono ponadstuletnią elewację ceglaną, a od strony północnej wybudowano przeszkloną kondygnację. Wymieniono stropy i instalacje, przebudowano wnętrza. Budynek dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Fot. Stefan Brajter/UM Łódź Fot. Stefan Brajter/UM Łódź

Przestrzenie wspólne dostępne dla mieszkańców wyposażono w komfortowe meble, ekrany projekcyjne, a nawet aneksy kuchenne. Są ty sala spotkań i sala konferencyjna, obie klimatyzowane.

Fot. Stefan Brajter/UM Łódź Fot. Stefan Brajter/UM Łódź

Są tu także pomieszczenia administracyjne dla Fabryki Aktywności Miejskiej, czyli dawnego Biura Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta Łodzi, pokoje biurowe, przestrzeń do działań artystycznych oraz pomieszczenie dla matki z dzieckiem.

Fot. Stefan Brajter/UM Łódź Fot. Stefan Brajter/UM Łódź

Trwają jeszcze ostatnie prace związane z wyposażeniem i roboty porządkowe. Koszty rewitalizacji przekroczyły 14 mln zł. Prace rozpoczęto w lutym 2020 r., otwarcie nastąpiło 28 kwietnia 2022 r.

Fot. Stefan Brajter/UM Łódź Fot. Stefan Brajter/UM Łódź

Fabryka maszyn i przyborów tkackich Henryka Wagnera powstała w 1881 roku na miejscu małej fabryki wyrobów bawełnianych, założonej w 1853 roku przez jego ojca, Jana Wagnera. W okresie międzywojennym należała do Teodory Ordyńskiej, Rozamundy Wagnerowej oraz Tadeusza Ordyńskiego – spadkobierców twórcy fabryki. Po 1945 roku upaństwowiony zakład produkował części do maszyn włókienniczych, później przystosowano jego wnętrza do potrzeb handlu i usług – czytamy w komunikacie.

Przeczytaj także: Warszawa: konkurs na koncepcję bosmanatu rozstrzygnięty

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!