Dobrze zaprojektowana i wykonana wentylacja to połowa sukcesu. Kolejna bardzo ważna sprawa to właściwe jej użytkowanie. Prawidłowe funkcjonowanie systemu wynika również z jego regularnej konserwacji i czyszczenia. Jest to obowiązek każdego zarządcy budynku i my na celu zapewnić optymalne, komfortowe warunki, wszystkim przebywającym w budynku osobom. Powietrze wewnątrz budynków to bardzo szeroki temat, zazwyczaj dostrzega się go, kiedy zaczyna się dziać coś niepokojącego. Zaparowane okna, zapach stęchlizny, czy wreszcie wykwity pleśni. O to czym oddychamy powinniśmy dbać na co dzień. Często sobie nawet nie zdajemy sprawy, że ból głowy, zmęczenie lub senność to również wynik złej jakości powietrza wewnątrz budynku.
Fot. TETON clean
Dlaczego warto czyścić wentylację
Właściwie w każdym miejscu, gdzie znajdują się systemy wentylacyjne, czyszczenie ich jest konieczne, w regularnych odstępach czasu. O regularność czyszczenia kanałów i przewodów wentylacyjnych muszą również dbać osoby zarządzające obiektami publicznymi. Zwłaszcza szpitalami, czy klinikami prywatnymi, jak i urzędami, placówkami edukacyjnymi, czy obiektami handlowymi i usługowymi. Kwestia ta jest regulowana prawnie i obligatoryjna. Obowiązek ten wynika z przepisów dyrektyw Unii Europejskiej, rozporządzenia ministra MSWiA, a także prawa budowlanego. Administrator obiektu, który nie wywiąże się z tej powinności, może spodziewać się poważnych konsekwencji. Systematyczna konserwacja i dezynfekcja kanałów wentylacyjnych jest wymagana nie tylko dlatego, że takie są wymogi prawne, ale przede wszystkim w celu usunięcia z niej groźnych bakterii, grzybów, a także brudu i kurzu. Najogólniej jak mówią przepisy „Wentylacja i klimatyzacja powinny zapewniać odpowiednią jakość środowiska wewnętrznego, w tym wielkość wymiany powietrza, jego czystość, temperaturę, wilgotność względną, prędkość ruchu w pomieszczeniu, przy zachowaniu przepisów odrębnych i wymagań Polskich Norm dotyczących wentylacji, a także warunków bezpieczeństwa pożarowego i wymagań akustycznych określonych w rozporządzeniu”.
Wentylator przed czyszczeniem. Fot. TETON clean
Na czym polega czyszczenie wentylacji przemysłowej?
Zanim rozpocznie się czyszczenie przewodów wentylacyjnych należy przeprowadzić inspekcję czystości kanałów w celu określenia, czy taka usługa jest konieczna, wykryciu przeszkód, czy uszkodzeń. Następny krok, to dobór odpowiednich urządzeń do czyszczenia kanałów, a co za tym idzie metody czyszczenia. Można wyróżnić dwie metody na sucho lub na mokro. Czyszczenie suche przewodów wentylacyjnych wykonuje się przy pomocy mechanicznej szczotki obrotowej, zasilanej elektrycznie lub pneumatycznie, zamontowanej na wałku napędowym oraz czyszczenie sprężonym powietrzem lub przy wykorzystaniu odkurzaczy. Zaś czyszczenie na mokro odbywa się przy użyciu urządzeń parowych, często wspomaga się proces czyszczenia wykorzystując środki chemiczne. Końcowy etap to powtórna inspekcja w celu weryfikacji skuteczności czyszczenia. Na koniec przeprowadza się dezynfekcję, polegającą na spryskaniu kanału wentylacyjnego specjalistycznym środkiem. Należy pamiętać, że preparaty biobójcze muszą posiadać atest higieniczny PZH.
Dlaczego czyścić wentylację korzystając z usług specjalistów?
Nie ma możliwości dokładnego wyczyszczenia kanałów wentylacyjnych bez odpowiedniego sprzętu. Firmy specjalizujące się w czyszczeniu kanałów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych powinny być wyposażone w odpowiednie urządzenia czyszczące ze szczotkami dobieranymi do przekrojów (wielkości i kształtów) kanałów, odkurzacz przemysłowy, także urządzenia czyszczące podciśnieniowo, wyposażone w jednostki filtrujące powietrze. Wybierając specjalistę warto patrzeć na doświadczenie i dokładność, a nie zawsze na cenę za czyszczenie wentylacji. Jedną z firm, która posiada doświadczonych pracowników oraz wiedzę na temat czyszczenia wentylacji w różnych obiektach przemysłowych jest Teton clean. Firma ta dzięki swojemu doświadczeniu będzie w stanie dobrać odpowiednią metodę, która pozwoli na uzyskanie najlepszych efektów.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.