FIFA World Cup 2022 rozpocznie się dopiero jesienią (mecz otwarcia przewidziano na 21 listopada) ale ekscytacja kibiców związana ze zbliżaniem się mundialu rośnie wraz ze wzrostem letnich temperatur. Chcąc umilić trudny czas oczekiwania na mistrzostwa świata w piłce nożnej 2022, co tydzień będziemy publikować fotogalerię dotyczącą jednego z ośmiu niesamowitych stadionów wybudowanych w Katarze specjalnie na to wydarzenie.
Wizualizacja stadionu Lusail w centrum Lusail City. Fot. Najwyższy Komitet ds. Dostaw i Dziedzictwa / qatar2022.qa
Prezentujemy drugi z ośmiu wybudowanych od zera specjalnie na Mistrzostwa Świata w piłce nożnej stadionów: Lusail
- Czas budowy: 11.04.2017 - 2021
- Koszt:ponad 767 mln $
- Projekt: AFL Architects, Foster + Partners, Manica Architecture
- Wykonawca: HBK Contracting, China Railway Construction Corporati
Lusail jest ucieleśnieniem ambicji Kataru i jego pasji do dzielenia się kulturą arabską ze światem. To na nim odbędzie się finał FIFA World Cup 2022. Po raz pierwszy jego wstępną koncepcję przedstawiono podczas zgłoszenia kandydatury emiratu do organizacji Mistrzostw Świata 2022. Bardzo ambitnie zaproponowano wtedy, że obiekt jako pierwszy na świecie będzie miał w całości zwijany i rozwijany dach nad widownią. Gdy przystąpiono do realizacji, wizja ta okazałą się zupełnie nierealna.
Prace przygotowawcze do budowy rozpoczęły się już w 2015 r., a właściwa budowa ruszyła w kwietniu 2017 r. Ostateczną koncepcję stadionu utrzymywano w tajemnicy aż do grudnia 2018 r., choć były nieoficjalne przecieki.
Po zakończeniu budowy stadionu Lusail, rok później niż planowano, nie ujawniono jego ostatecznego kosztu. Wiadomo jedynie, że w momencie podpisywania kontraktu z konsorcjum wykonawczym katarsko-chińskim wycena była szacowana na 767 mln $ (wtedy 2,9 mld zł).
Umiłowanie geometrii i tradycji
Stadion Lusail powstał na niemal idealnym planie koła i jest największym tego typu obiektem nie tylko w Katarze ale na całym Bliskim Wschodzie. Może pomieścić 80 tys. kibiców. Widownia została podzielona nie na dwa poziomy, po mundialu część miejsc ma zostać usunięta.
Projekt architektoniczny nawiązuje do tradycyjnego naczynia na suszone daktyle. Zewnętrza fasada jak i wystrój wewnętrzny są bogato zdobione geometrycznym motywem trójkąta, co jest z kolei nawiązaniem do wyglądu dawnych katarskich lamp fanar. Efekt ten został osiągnięty dzięki 4200 trójkątnym płytom aluminiowym o łącznej powierzchni 60 tys. m2. Całość jest połączona z główną konstrukcją stalową areny za pomocą 4672 łączników.
Ogromny dach budowli, nie jest rozsuwany, jak zakładały to pierwsze projekty ale jego membrana o powierzchni 45 tys. m2 została napięta w taki sposób, by stworzyć kolejny wschodni ornament – mozaikę wypukłych rombów. Ten projekt jest uważany za jeden z najbardziej złożonych systemów konstrukcji kablowo-membranowych na świecie.
Nowe miasto wyrośnie wokół stadionu
Po zakończeniu Mistrzostw Świata, plany mówią o przekształceniu stadionu Lusail w przestrzeń społeczności nowego miasta. Znajdą się w nim szkoły, sklepy, kawiarnie, obiekty sportowe i przychodnie zdrowia.
Projekt wystroju wnętrza stadionu Lusail. Fot. Najwyższy Komitet ds. Dostaw i Dziedzictwa / qatar2022.qa Czytaj więcej na: https://inzynieria.com/budownictwo/wiadomosci/64513,stadiony-fifa-world-cup-2022-perelki-budownictwa © inzynieria.com
Stadion został umiejscowiony w centralnym punkcie Lusail City – nowo wybudowanej, nowoczesnej metropolii, przeznaczonej dla 200 tys. mieszkańców. Położone 15 km na północ od centrum Doha,w miejscu, gdzie niegdyś znajdował się dom założyciela Kataru, szejka Jassima bin Mohammeda Al Thaniego, Lusail ma być pionierem wśród współczesnych miast. Jego twórcy twierdzą, że będzie ono w pełni skoncentrowane na zrównoważonym rozwoju, potrzebach człowieka i ochronie środowiska, ale jak pokazuje doświadczenie katarscy wizjonerzy dużo deklarują lecz bez pokrycia. Tak było chociażby w przypadku rzekomej neutralności emisyjnej mundialu.
Przeczytaj także: Największe miasta świata – ranking 2022
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.