Partnerzy portalu

Baterie łazienkowe — 3 rzeczy, które musisz wiedzieć przed zakupem

Opublikowano: 30-08-2022 Źródło: źródło zewnętrzne
SPONSOROWANE

Baterie łazienkowe to jedna z tych grup produktów, w których mamy do wyboru najwięcej opcji. Różnią się między sobą kształtem, funkcjonalnością, materiałami, kolorystyką oraz wieloma innymi parametrami. Czym należy się kierować, dokonując ostatecznego wyboru? Na jakie kwestie należy zwrócić szczególną uwagę?


Fot. komfort.pl Fot. komfort.pl

Wybierz baterię przed wykończeniem ścian

Obecnie możemy wybierać spośród licznych wzorów i kolorów baterii łazienkowych. Czarne, złote, ze stali szczotkowanej — wszystkie mogą prezentować się bardzo stylowo i nowocześnie. Aby jednak dany produkt był idealnie dopasowany do wystroju łazienki, należy zwrócić uwagę także na sposób jego montażu.

Zarówno baterie umywalkowe, jak i przeznaczone do wanien, występują w wariancie ściennym lub sztorcowym (stojącym). W przypadku tych pierwszych, instalacja wodna musi być doprowadzona do samej baterii, co oznacza konieczność montażu wszystkich elementów przed wykończeniem ściany. Jeśli o tym zapomnimy, konieczne będzie jej rozkuwanie. Modele ścienne są często spotykane w starym budownictwie, jednak obecnie wracają do łask i są dostępne w bardzo różnorodnych wariantach. To już nie tylko klasyczne propozycje w kolorze stali, ale i złote, białe i czarne baterie łazienkowe, które można z łatwością dopasować do innych elementów wyposażenia.

Fot. komfort.pl Fot. komfort.pl

Istnieje też możliwość umieszczenia baterii na obrzeżu wanny bądź umywalki. Są to modele stojące, zwane też sztorcowymi, które łączy się z instalacją wodną za pomocą specjalnych wężyków. W przypadku tej grupy produktów możemy wybierać między klasycznymi modelami jednootworowymi, w których cała bateria stanowi całość, a dwu-, trzy-, cztero-, a nawet pięciootworowymi. Są to baterie prysznicowe, umywalkowe oraz przeznaczone do wanny, w których każda część jest osobnym elementem.

Bardzo modne obecnie są baterie podtynkowe, które montuje się przy wannie lub kabinie prysznicowej. Większość elementów hydraulicznych jest ukrytych w ścianie i osłoniętych wylewką oraz ozdobnymi maskownicami. Dzięki temu na zewnątrz widoczna jest jedynie dźwignia baterii. Do niedawna występowały głównie w klasycznej, srebrnej wersji połączonej z bielą, ale coraz częściej dostępne są także czarne lub złote baterie wannowe oraz prysznicowe tego typu, stworzone z myślą o wnętrzach urządzonych zgodnie z aktualnymi trendami.

Fot. komfort.pl Fot. komfort.pl

Odkręcanie kranu a oszczędność wody

Wybierając baterię umywalkową, prysznicową lub wannową trzeba zwrócić uwagę na sposób, w jaki pobierana jest woda. Zdaniem ekspertów, korzystanie z baterii dwuuchwytowej (z dwoma osobnymi kurkami) zupełnie niepotrzebnie zwiększa zużycie wody. Do momentu ustawienia odpowiedniej temperatury jest ona wylewana, co generuje koszty, których można bez problemu uniknąć.

O wiele wygodniejszą opcją są modele jednouchwytowe, wyposażone w dźwignię, za pomocą której szybko można ustawić siłę strumienia wody oraz jej temperaturę. Badania wykazują, że dzięki temu można zredukować jej zużycie nawet o 30% - szczególnie jeśli korzystamy z modeli ze specjalnym ogranicznikiem.

Ciekawą propozycją są baterie wyposażone w specjalny czujnik, dzięki któremu woda płynie dopiero po zbliżeniu rąk do baterii. Choć kojarzone głównie z toaletami publicznymi, obecnie dostępnych jest coraz więcej propozycji przeznaczonych do domów. Należą do najbardziej ekologicznych oraz ekonomicznych modeli na rynku.

Fot. komfort.pl Fot. komfort.pl

Wykończenie i powłoka

Istotną kwestią jest również kolor oraz sposób wykończenia baterii. Ma on wpływ nie tylko na estetykę, ale i trwałość danego produktu. Obecnie możemy wybierać spośród tradycyjnych, srebrnych modeli, ale i złotych, czarnych lub białych baterii umywalkowych, wannowych i prysznicowych, często malowanych proszkowo.

Warianty metaliczne mogą mieć powłokę chromową lub satynową, jak również z tzw. stali szczotkowanej. Mowa tutaj przede wszystkim o złotych i miedzianych bateriach łazienkowych. Nawet jeśli nie posiadają one dodatkowej powłoki lub malowania, należy dokładnie sprawdzić, czy ich powierzchnia nie posiada żadnych nierówności lub zarysowań mogących świadczyć o ukrytej wadzie produktu, mającej negatywny wpływ na jego trwałość.

Konieczne jest także zwrócenie uwagi na głowice. W tym przypadku najtrwalszym i najbardziej wytrzymałym rozwiązaniem są warianty ceramiczne. Najlepsze z nich są dodatkowo wyposażone w tzw. sitka, których celem jest głównie tłumienie hałasu.

Fot. komfort.pl Fot. komfort.pl

Wybór baterii łazienkowej nie jest prostym zadaniem. Aby sprostać wymaganiom klientów, producenci tworzą coraz to nowsze rozwiązania, dzięki którym nie musimy już iść na żadne kompromisy w kwestii funkcjonalności i estetyki. Pozwala to dobrać do każdej łazienki baterię, która będzie wygodna w użytkowaniu, stanowiąc przy tym prawdziwą ozdobę pomieszczenia.

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia