Partnerzy portalu

Typowe i nietypowe zastosowania izolacyjnych płyt warstwowych

Opublikowano: 28-10-2022 Źródło: źródło zewnętrzne

Systemy lekkiej obudowy to prawdopodobnie najbardziej typowe zastosowanie płyt warstwowych. Okazuje się jednak, że niejedyne. Rozmaitej konstrukcji panele izolacyjne wykorzystuje się również do realizacji innych celów. Prezentujemy typowe i nietypowe zastosowania płyt warstwowych.


Fot. 1. Obiekt wykonany z płyt warstwowych Paneltech Fot. 1. Obiekt wykonany z płyt warstwowych Paneltech

Na rynku dostępnych jest wiele typów izolacyjnych płyt warstwowych dedykowanych do konkretnych zastosowań. W budownictwie korzysta się głównie z paneli izolacyjnych w okładzinach metalowych. Warto jednak pamiętać o innych rodzajach materiałów warstwowych oraz ich zastosowaniach, które również omawiamy w poniższym tekście.

1. Płyty warstwowe w nowo budowanych obiektach

Płyty warstwowe zastosować możemy zarówno w charakterze materiału na ściany wewnętrzne, sufity oraz dachy, jak i do wykonania ścian zewnętrznych budynku. W każdym z tych przypadków obiekt musi posiadać odpowiednią konstrukcję szkieletową, która może być stalowa, żelbetowa lub drewniana.

1.1 Płyty warstwowe w budownictwie użytkowym

Tym systemem wykonać można budynki o rozmaitych wymiarach, kształtach i przeznaczeniu. Od niewielkich obiektów użytkowych (portiernie, domki letniskowe), przez pawilony biurowe czy handlowe, garaże użytkowe, przechowalnie rolnicze, aż po hale magazynowe i przemysłowe o kubaturach tysięcy metrów sześciennych.

Fot. 2. Ściana z zamontowanymi płytami warstwowych ściennymi Paneltech Fot. 2. Ściana z zamontowanymi płytami warstwowych ściennymi Paneltech

Dedykowane do powyższych zastosowań płyty warstwowe Paneltech można podzielić ze względu na rodzaj wypełnienia:

  • Płyty warstwowe izolacyjne z rdzeniem ze sztywnej pianki poliuretanowej lub poliizocyjanuranowej - PW PUR/PIR
  • Płyty warstwowe z rdzeniem z wełny mineralnej - PWW
  • Płyty warstwowe z rdzeniem styropianowym - PWS

W ofercie Paneltech znajdziemy płyty warstwowe z łącznikiem widocznym lub ukrytym.

1.2. Płyty warstwowe w budownictwie mieszkalnym

Nie sposób pominąć wykorzystania paneli izolacyjnych również w budownictwie mieszkalnym. Płyty warstwowe można tu wykorzystać w takim samym zakresie, jak w budownictwie użytkowym, jednakże wymagają one dodatkowego wewnętrznego wykończenia ze względu na akustykę i estetykę.

Fot. 3. Dom modułowy wykonany z płyt warstwowych Paneltech Fot. 3. Dom modułowy wykonany z płyt warstwowych Paneltech

1.3. Kontenery z paneli izolacyjnych

Z materiałów warstwowych wykonuje się także kompletne pawilony czy kontenery mieszkalne, biurowe albo handlowe. Kontenery z płyt warstwowych często posiadają atrakcyjne wizualnie elewacje. W tym celu można zastosować np. panele izolacyjne Paneltech, dostępne w różnych profilowaniach i atrakcyjnej kolorystyce okładzin.

Obiekty z nich zbudowane pełnią funkcję kiosków, straganów, stróżówek itp. Największą zaletą tego typu rozwiązania jest mobilność obiektu, dzięki której można stosunkowo szybko przenieść działalność do innej lokalizacji.

1.4. Chłodnie i mroźnie z płyt warstwowych

Warstwowe panele izolacyjne doskonale sprawdzają się także w konstrukcji obiektów chłodniczych i mroźni. Chodzi zarówno o chłodnie, budowane jako osobne obiekty (np. chłodnia myśliwska na dziczyznę), jak i komory chłodnicze, umieszczone wewnątrz budynków (np komora chłodnicza dla gastronomii lub laboratoriów) . Do takich zastosowań dedykuje się specjalne płyty warstwowe chłodnicze o symbolu PW PIR-CH oraz drzwi chłodnicze Paneltech.

Fot. 4. Komora chłodnicza Paneltech Fot. 4. Komora chłodnicza Paneltech

Płyty warstwowe chłodnicze znajdują zastosowanie w produkcji chłodni gazoszczelnych z kontrolowaną atmosferą przeznaczonych do przechowywania owoców i warzyw. Firma Paneltech wykorzystuje także izolacyjne panele warstwowe własnej produkcji w wytwarzanych modułowych komorach chłodniczych i mroźniczych, charakteryzujących się szybkim montażem oraz dużą mobilnością. Rdzeniem chłodniczych paneli warstwowych używanych przez Paneltech jest sztywna pianka PIR o bardzo dobrych parametrach izolacyjnych, dzięki temu produkowane komory chłodnicze charakteryzuje się bardzo dobrą izolacyjnością cieplną.

1.5. Lekkie przegrody wewnętrzne

W nowych budynkach z płyt warstwowych buduje się również lekkie przegrody wewnętrzne, zarówno pionowe (ścianki), jak i poziome (płyty warstwowe w konstrukcji sufitów podwieszanych). Zaletą tych rozwiązań jest krótki czas wykonania wymienionych konstrukcji. Dzięki zastosowaniu specjalnych powłok ochronnych na okładzinach płyt można zastosować je także w obiektach związanych z produkcją spożywczą lub budynkach inwentarskich. Natomiast sufit podwieszany z paneli izolacyjnych ułatwia utrzymanie docelowej temperatury oraz estetycznie maskuje wszelkiego rodzaju instalacje podwieszone do konstrukcji budynku. Z zalet tego rozwiązania korzysta się nie tylko w budownictwie halowym, ale i w wysokich pomieszczeniach mieszkalnych oraz użytkowych.

1.6. Ściana oddzielenia przeciwpożarowego z płyt warstwowych

Panele warstwowe znajdują zastosowanie również w budowie ścian oddzielenia przeciwpożarowego. Do tego celu można zastosować panele izolacyjne z rdzeniem z wełny mineralnej (np. płyty warstwowe PWW firmy Paneltech), które mogą osiągać odporność ogniową do 120 minut.

2. Zastosowania płyt warstwowych w budynkach remontowanych

Płyty warstwowe stosuje się podczas modernizacji oraz renowacji istniejących obiektów. Za pomocą warstwowych paneli izolacyjnych można ocieplić przekrycia dachowe i ściany. Dotyczy to także budynków o klasycznej, murowanej konstrukcji. W tym kontekście warstwowe panele izolacyjne są interesującą alternatywą dla tradycyjnych metod termoizolacji ścian, której istotną zaletą jest szybkość montażu. Przy okazji polepsza się również estetykę elewacji.

Warto pamiętać, że warstwowe płyty izolacyjne mogą być montowane również na wewnętrznych stronach murów. Z możliwości tej korzysta się podczas termomodernizacji zabytkowych budynków ceglanych i drewnianych, rzadziej mieszkalnych.

Panele izolacyjne typu „sandwich” stosuje się także do wykonania obudów obiektów technicznych np. central klimatyzacyjnych czy wentylacyjnych. W zależności od ich przeznaczenia, miejsca pracy oraz innych czynników stosuje się płyty z okładzinami z różnych materiałów. Na przykład w centralach wentylacyjnych w wykonaniu basenowym (wysoka temperatura i wilgotność powietrza) lub higienicznym (laboratoria, szpitale) od wewnątrz stosuje się okładziny specjalne.

Standardowym zastosowaniem płyt warstwowych jest także wymiana całej istniejącej już lekkiej obudowy lub tylko jej elementów uszkodzonych np. mechanicznie. Kilka rodzajów profilowań okładzin oraz bogata kolorystyka płyt warstwowych Paneltech ułatwiają dopasowanie nowych paneli do istniejącej już lekkiej obudowy obiektów.

3. Panele warstwowe w bramach garażowych i drzwiach

Warstwowe materiały izolacyjno-konstrukcyjne znajdują zastosowanie w produkcji bram garażowych oraz różnych typów drzwi. A to dlatego, że zapewniają bardzo dobrą izolację termiczną oraz akustyczną, są łatwe w montażu i obróbce oraz stosunkowo lekkie.

Izolacyjne materiały warstwowe, wykorzystywane w stolarce drzwiowej i bramowej, posiadają osłony wykonane z rożnych materiałów. Z metalowych materiałów najczęściej w tradycyjnych drzwiach wykorzystuje się aluminium, a w bramach gazowych jest to osłona stalowa. Rdzeń izolacyjny wykonany jest najczęściej z styropianu, płyty XPS, wełny mineralnej lub pianki poliuretanowej.

Fot. 4. Drzwi przemysłowe Paneltech Fot. 4. Drzwi przemysłowe Paneltech

Drzwi i bramy garażowe z płyt warstwowych można wykonać również we własnym zakresie. W tym celu najlepiej wybrać panele z rdzeniem z pianki PIR ze względu na dużą sztywność tych elementów. Prywatni inwestorzy decydują się na tego typu rozwiązania głównie ze względu na niższe koszty, szczególnie przy nietypowych wymiarach drzwi lub bram. W tych konstrukcjach często stosuje się używane płyty z demontażu. Samodzielnie wykonane drzwi i bramy z płyt warstwowych znajdują zastosowanie również w obiektach inwentarskich oraz gospodarczych.

Płyta warstwowa zastosowana jest w produkcji specjalnych drzwi przemysłowych Paneltech. W zależności od potrzeb wybrać możemy drzwi przesuwne lub rozwieralne:

  • chłodnicze i mroźnicze,
  • gazoszczelne.

Do ich wykonania producent stosuje izolacyjne płyty warstwowej z rdzeniem poliizocyjanurowym PIR, które pełnią rolę izolacji chłodniczej w obiektach o kontrolowanej atmosferze.

4. Alternatywne zastosowania paneli warstwowych

Wśród materiałów warstwowych znajdziemy również te przeznaczone do dekoracji. Zbudowane są z rdzenia, wykonanego ze styropianu lub pianki, zamkniętego pomiędzy okładzinami z różnych materiałów. Tego rodzaju materiały warstwowe stosuje się głównie jako ozdoby np. ścian lub wykończenia innych powierzchni, dlatego ich parametry fizyczne mają z reguły drugorzędne znaczenie, liczy się bowiem efekt wizualny.

Termoizolacyjność jest natomiast kluczowa w innym zastosowaniu paneli warstwowych. Chodzi o zabudowy nadwozi samochodowych, które pełnią funkcję chłodni lub izoterm. Do ich budowy stosuje się specjalne panele izolacyjne. Jeszcze inne parametry mają materiały warstwowe wykorzystywane w konstrukcjach kokpitów lotniczych oraz astronautyce.

Natomiast w budownictwie alternatywą są Izolacyjne Panele Strukturalne, czyli płyty SIP których zastosowanie znacząco skraca czas budowy domu. Stosuje się także prefabrykowane ściany warstwowe, wykonywane na indywidualne zamówienie inwestora, za pomocą których można wznosić także budynki o wielu kondygnacjach.

Biorąc pod uwagę mnogość zalet, którymi charakteryzują się materiały typu “sandwich”, nie dziwi szerokie spektrum ich zastosowań. W branży budowlanej stosuje się jednak najczęściej płyty warstwowe w okładzinach metalowych, produkowane między innymi przez firmę paneltech.pl/plyty-warstwowe.

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia