Centralny Port Komunikacyjny – 8 miliardów dolarów

Na temat tego projektu inżynierskiego trzeba wiedzieć przede wszystkim to, że jego celem jest stworzenie węzła przesiadkowego pomiędzy Łodzią i Warszawą. Ma on na celu połączenie nie tylko transportu drogowego, ale też kolejowego oraz lotniczego. Projekt ma zakończyć się wybudowaniem Portu Lotniczego Solidarność, który będzie ulokowany około 37 kilometrów od Warszawy. Budowla powstanie na terenie mającym aż 3000 hektarów. Po zakończeniu konstrukcji Centralnego Portu Komunikacyjnego, będzie on w stanie obsłużyć 40 milionów pasażerów w skali roku.

Na tym jednak nie kończą się założenia, które mają zostać zrealizowane w ramach tego projektu. Centralny Port Komunikacyjny jest bowiem związany również z inwestycjami kolejowymi. Ma to być przede wszystkim węzeł znajdujący się w bliskiej odległości od CPK. Co więcej, inwestycja ma także uwzględniać stworzenie połączeń na terytorium Polski, które umożliwią przedostanie się z Warszawy do innych dużych polskich miast w czasie poniżej 2,5 godziny. Skala tego przedsięwzięcia jest tak ogromna, że w celu jej zrealizowania przewiduje się zatrudnienie aż 150 tysięcy pracowników. Nic więc dziwnego, że łącznie będzie kosztować około 8 miliardów dolarów.

Gazociąg podmorski na Morzu Bałtyckim – 2,5 miliarda dolarów

Wielkie inwestycje oraz projekty inżynierskie w naszym kraju nie kończą się oczywiście na Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Czytelników naszego portalu Kącik majsterkowicza chcemy zapoznać z kolejną istotną inwestycją w XXI wieku, którą jest bowiem gazociąg podmorski na Morzu Bałtyckim. Jak wynika z samej nazwy, jego celem jest stworzenie gazociągu, w którym gaz będzie pokrywał odległość 120 kilometrów. Gazociąg ma zostać poprowadzony od miasta Rodvig w Danii do Niechorza w Polsce. Prace nad tym projektem zostały rozpoczęte stosunkowo niedawno, ponieważ doszło do tego w IV kwartale 2021 roku.

Przewiduje się, że projekt zostanie ukończony w IV kwartale 2022 roku. Warto przy tym wspomnieć, że gazociąg podmorski na Morzu Bałtyckim został umieszczony na liście ważnych projektów infrastrukturalnych UE. Są one niezbędne w celu zintegrowania sieci energetycznych znajdujących się na terenie Europy. W związku z tym Unia Europejska zdecydowała się również przekazać fundusze na ukończenie tego projektu. W efekcie pozwoli to na stworzenie dwukierunkowego przesyłu gazu pomiędzy Polską i Danią.

Droga ekspresowa S16: Borki Wielkie-Ełk – miliard dolarów

W Polsce nie brakuje konstrukcji mających na celu budowę dróg. Jednym z najdroższych projektów tego rodzaju w XXI wieku jest droga ekspresowa S16, która ma zapewnić przejazd od Borków Wielkich do Ełku. Budowa ma obejmować skonstruowanie 96-kilometrowej drogi w województwie warmińsko-mazurskim. Prace budowlane rozpoczęły się w III kwartale 2021 r. i mają zakończyć się w IV kwartale 2026 r. Są to jednak dopiero wstępne ustalenia, dlatego z czasem można spodziewać się, że termin oddania inwestycji zostanie przesunięty. Projekt ma oczywiście na celu zapewnienie lepszej infrastruktury transportowej i dojazdowej na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

Droga ekspresowa S11: Koszalin-Szczecinek – 600 mln dolarów

Kolejnym projektem inżynierskim obejmującym konstruowanie dróg jest droga ekspresowa S11. Ma ona zostać wybudowana pomiędzy Szczecinkiem, a Koszalinem w województwie zachodniopomorskim. Jej przewidywana długość to 72,2 km. Warto wspomnieć, że budowa tej drogi ekspresowej rozpoczęła się już w III kwartale 2021 r. Droga ma jednak zostać oddana do użytku nieco szybciej niż S16, ponieważ jej przewidywana data ukończenia to 2025 rok. Ukończenie tego projektu sprawi, że transport drogą lądową pomiędzy Koszalinem i Szczecinkiem będzie odbywał się w znacznie sprawniejszy sposób.

Droga ekspresowa S19: Rzeszów Południe-Babica – 515 mln dolarów

Ostatni projekt obejmujący budowę drogi ekspresowej na naszej liście to konstrukcja S19. Droga ma zostać wybudowana w celu zapewnienia bezpośredniego połączenia pomiędzy Rzeszowem Południe i Babicą w województwie podkarpackim. Jest to zdecydowanie najkrótszy odcinek drogi na naszej liście, gdyż ta ekspresówka będzie miała zaledwie 10,3 km. Jej stworzenie jest jednak problematyczne, przez co przewidywany łączny koszt wyniesie niewiele mniej niż w przypadku powyższych projektów. Prace budowlane rozpoczęły się w II kwartale 2022 r. i mają zakończyć się w IV kwartale 2026 r.

Mur graniczny z Białorusią – 407 mln dolarów

Kolejnym dużym projektem inżynierskim na terenie naszego kraju jest mur graniczny z Białorusią, który ma pokrywać aż 180 kilometrów terenu. Wysokość muru ma wynosić 5,5 m. Ponadto ma on zostać wyposażony w odpowiedni system monitoringu i czujników ruchu, co ma na celu zapewnić zabezpieczenie przed nielegalnym przekraczaniem granicy. Prace budowlane rozpoczęły się w IV kwartale 2021 r. i mają zakończyć się w II kwartale 2022 r. Warto wspomnieć, że mur nie stanowi jedynej przewidywanej ochrony przed nielegalnymi imigrantami z Białorusi - spore znaczenie mają tutaj również naturalne granice na rzece.