• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Dworzec w Czechowicach-Dziedzicach odzyska historyczne piękno

Opublikowano: 17-10-2022 Źródło: PKP

Polskie Koleje Państwowe (PKP) podpisały umowę na przebudowę dworca kolejowego w Czechowicach-Dziedzicach. Elewacja wróci do pierwotnego wyglądu, zostanie odbudowana wiata, wnętrze stanie się nowoczesne.


Wizualizacja dworca kolejowego w Czechowicach-Dziedzicach. Źródło: PKP Wizualizacja dworca kolejowego w Czechowicach-Dziedzicach. Źródło: PKP
  • Dworzec w Czechowicach-Dziedzicach zbudowano w latach 1853–1855
  • Odtworzone zostaną boniowania, detale secesyjne i attyki
  • Przewidziano instalację fotowoltaiki i zbiornika retencyjnego

Zabytkowy dworzec kolejowy

Dworzec kolejowy Czechowice-Dziedzice wybudowano w latach 1853–1855 i przebudowano na początku XX w. W wyniku planowanych prac (zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków) elewacja budynku odzyska historyczny wygląd. Dojdzie do odtworzenia detali architektonicznych, takich jak boniowania w części parterowej i secesyjnego elementu w wyższych jej partiach. Zaplanowano także rekonstrukcję attyk na zwieńczeniach szczytów skrzydeł wschodniego i zachodniego oraz historycznej wiaty peronowej. Płaskorzeźba z symbolem kolei (kolejową ośką) nad wejściem głównym przejdzie renowację.

Pojawią się stylizowane na historyczne lampy i zegary przy wejściu do holu. Podświetlane napisy z nazwą dworca i logotypami PKP zostaną umieszczone na fasadach od strony miasta i peronów. Dach pokryje blacha tytanowo-cynkowa, a elewacja zyska kolor piaskowy z detalami w odcieniach beżu.

Wizualizacja wnętrza dworca kolejowego. Źródło: PKP Wizualizacja wnętrza dworca kolejowego. Źródło: PKP

Renowacja historycznego wnętrza

W holu znajdzie się poczekalnia (150 m2) z miejscem obsługi podróżnych. Klimatyzowana przestrzeń połączy historyczny wystrój z nowoczesnym wyposażeniem. Terakotowa posadzka i strop kasetonowo-belkowy będą poddane renowacji. Pojawią się elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, gabloty na rozkłady jazdy, a także ławki wyposażone w ładowarki do urządzeń mobilnych. Część przestrzeni zajmie Ośrodek Pomocy Społecznej oraz muzeum z salą wystawienniczą w dawnej sali restauracji ze stropem kasetonowo-kolebkowym.

Nowoczesne rozwiązania ekologiczne

Dworzec kolejowy zostanie przystosowany do potrzeb osób z ograniczoną sprawnością ruchową, niewidzących i niedowidzących. Fotowoltaika na dachu wyprodukuje rocznie 28 MWh energii elektrycznej. Ograniczenie strat ciepła zapewni ocieplenie wewnętrzne, odpowiednia stolarka i kurtyny powietrzne. Deszczówka zbierana do zbiornika retencyjnego po podczyszczeniu posłuży do spłukiwania toalet. Cyfrowy system zarządzania budynkiem będzie nadzorował i optymalizował zużycie mediów. Wiata rowerowa z sąsiedztwie zachodniego skrzydła budynku pomieści około 12 jednośladów. Przewidziano wymianę chodników, miejsca postojowe dla samochodów elektrycznych i pojazdów osób z niepełnosprawnościami.

Przebudowa dworca w Czechowicach-Dziedzicach jest realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych. Jej wartość wyniesie 47,3 mln zł brutto. Autorem dokumentacji projektowej jest pracownia GPVT z Poznania.

Przeczytaj także: Największe miasta w Polsce 2022 – ranking

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!