Partnerzy portalu

Na Mazowszu rusza przebudowa dworca kolejowego w Błoniu

Opublikowano: 07-10-2022 Źródło: PKP

Przebudowa z nową aranżacją otoczenia i wnętrz dworca w Błoniu mają podnieść walory socrealistycznego budynku i komfort obsługi pasażerów. Wykonawca wszedł już na plac budowy. Otwarcie zaplanowano na koniec 2023 r.


Dworzec kolejowy w Błoniu na Mazowszu po przebudowie – wizualizacja. Źródło: PKP Dworzec kolejowy w Błoniu na Mazowszu po przebudowie – wizualizacja. Źródło: PKP
  • Elewacja i kolumny od strony perony zmienią kolor na beżowy
  • Pojawią się dwa zegary, iluminacja i napisy przestrzenne
  • Część energii elektrycznej zapewni fotowoltaika

Renowacja i unowocześnienie elewacji

Kolejna inwestycja z Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016–2023 realizowanego przez Polskie Koleje Państwowe dotyczy liczącego 70 lat dworca wybudowanego w stylu socrealistycznej odmiany modernizmu. Elewacja z nieskomplikowanymi, geometrycznymi detalami i ozdobnymi kratami okiennymi przejdzie renowację. Jej kolor zmieni się na beżowy, dolna część zostanie wykończona okładziną z piaskowca. Takie same działania obejmą kolumny od strony peronów. Pojawią się iluminacja oraz zegary na fasadzie frontowej i od strony peronów. Uzupełnieniem będą podświetlane napisy przestrzenne „Dworzec kolejowy” i „Błonie”.


Dawne i nowe spotkają się wewnątrz budynku

Wewnątrz budynku dworca połączą się elementy historyczne i nowoczesne. Zachowane będą lastrykowe posadzka z geometrycznymi wzorami, okładziny i blaty. Zaplanowano natomiast nowe wyposażenie: oświetlenie, ławki, kosze, zegar, gabloty na rozkłady jazdy oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Kolorystykę wnętrza przewidziano w aktualnie modnych odcieniach bieli i szarości. Przy holu pojawią się kasy biletowe, toalety i niewielki pasaż handlowy z kilkoma lokalami. W zachodnim skrzydle budynku pozostanie lecznica dla zwierząt.

Wizualizacja dworca kolejowego w Błoniu. Źródło: PKP Wizualizacja dworca kolejowego w Błoniu. Źródło: PKP

Odnawialna energia, brak barier architektonicznych

Dworzec kolejowy w Błoniu będzie pozbawiony barier architektonicznych dla wygody osób z niepełnosprawnościami, powstanie podjazd dla osób na wózkach. Standardowo zamontowane zostanie energooszczędne oświetlenie LED. Na dachu znajdą się panele fotowoltaiczne. Roczna produkcja bezemisyjnej energii elektrycznej wyniesie około 4300 kWh. Izolację cieplną poprawią odpowiednie okna i drzwi, zużycie mediów będzie optymalizowane przez system inteligentnego zarządzania budynkiem.

Całkowita przemiana placu dworcowego

Całkowita przebudowa czeka plac przed dworcem kolejowym. Bezpośrednio przed budynkiem zaplanowano przystanek autobusowy, miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami oraz taksówek i strefę kiss&ride. W pobliżu ulicy pojawi się wyspa z wiatą dla rowerów i parkingiem. Wybudowane będą chodniki i zamontowane elementy małej architektury, jak kosze czy ławki.

Prace budowlane za 14,8 mln zł brutto wykona spółka SKB na podstawie dokumentacji projektowej pracowni architektonicznej Demiurg z Poznania. Dworzec w Błoniu ma być otwarty pod koniec 2023 r.

Przeczytaj także: Największe lotniska w Polsce [ranking]

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!