Budowa zwolnic

Napęd jazdy koparki gąsienicowej, czyli popularnie zwolnica, to bardzo precyzyjnie wykonane urządzenie. Składa się z hydromotoru oraz przekładni mechanicznej (zbudowanej m.in. z wałków i kół zębatych). Te dwa podzespoły to zaawansowany technologicznie układ współpracujących ze sobą części (m.in. kosze satelit i tryb słoneczny). Ich prawidłowe działanie wymaga, by pomiędzy poszczególnymi elementami nie było nadmiernego luzu.

Co sprawia, że zwolnice się psują?

Gdy zwolnica jest odpowiednio utrzymywana, gdy oleje są świeże i zachowują zadane właściwości smarowne, to układ jest niemal bezawaryjny. Problem powstaje, dopiero gdy zwolnica jest nieprawidłowo użytkowana lub do oleju dostaną się zanieczyszczenia. Niewielka ilość zanieczyszczeń będzie powodowała powolne wycieranie się materiału, prowadząc do coraz większych luzów w układzie i obniżenia jego wytrzymałości. To z kolei spowoduje przecieki oleju, uszkodzenie uszczelnień, a także może spowodować zatrzymanie pracy niektórych elementów i ich rozpad. Większe zanieczyszczenia oleju, jeśli nie zostaną w porę zauważone, spowodują uszkodzenie wszystkich części i awarię, a w konsekwencji konieczność wymiany całej zwolnicy na nową.

Czy opłaca się zregenerować/naprawić zwolnicę?

Najczęściej awarii ulegają najbardziej obciążone elementy, czyli tryby słoneczne (inaczej słoneczko, sun gear). Jeśli te wałki są wyszczerbione, to należy się spodziewać, że opiłki są w całym układzie. Większość Klientów skuszona „niskimi” cenami tych wałków wymienia je.

Przy wymianie wałków, wymienia się zwykle też uszczelnienie zwolnicy i czasem łożyskowanie. Koszt tych części często zbliża się do 3/4 ceny nowej zwolnicy, wysokiej jakości zamiennika - po doliczeniu kosztu usługi wyjdzie nam kwota, niemal równa z wartością całkowicie nowego urządzenia. Proponujemy zakup takiego zamiennika zwolnicy do koparki gąsienicowej u solidnego i sprawdzonego dostawcy w firmie Track Motor - https://track-motor.com/c/zwolnice/.

Wracając zatem do głównego pytania - w większości przypadków nie opłaca się poddawać zwolnicy naprawie. Wyjątkiem są tutaj tylko drobne uszkodzenia niewielkich elementów, a i to tylko pod warunkiem, że awaria zostanie od razu wykryta. Na ogół więc regeneracja zwolnicy jest niepotrzebnym wydatkiem - pozostałe elementy mogą ulec awarii w krótkim czasie, a koszty naprawy są zazwyczaj niewiele niższe niż zakup nowego układu.

Podsumowanie

Po rozebraniu zwolnicy do naprawy często okazuje się, że uszkodzeniu uległo wiele elementów - jeśli awaria nie została w porę wykryta, części współpracujące z wadliwym elementem (np. koła zębate) będą również z całą pewnością uszkodzone, a wymiana tylko tego jednego elementu nie sprawi, że cały układ będzie jak nowy. Sprawia to, że w niedługim czasie najprawdopodobniej trzeba będzie wykonać kolejną naprawę - każdorazowe otwarcie obudowy wiąże się z ryzykiem zanieczyszczenia układu. Przykładowo, naprawa zwolnicy wcale nie oznacza, że za jakiś czas nie będzie potrzebna naprawa hydromotorów. Właśnie dlatego w większości przypadków zakup nowego napędu jazdy opłaca się bardziej niż jej regeneracja.