Kostka brukowa to materiał niezwykle popularny. Występuje w rozmaitych rozmiarach, kształtach oraz odcieniach, dlatego daje wiele możliwości aranżacyjnych. Wykorzystywana jest jako nawierzchnia na podjazdy, ścieżki, chodniki czy parkingi. Jest trwała i wytrzymała, dlatego może zdobić podwórko oraz otoczenie przez wiele długich lat pod warunkiem odpowiedniej pielęgnacji. Jak dbać o kostkę brukową i o czym pamiętać, aby służyła jak najdłużej?
Podjazd z kostki brukowej to ozdoba każdego domu.
Rodzaje zabrudzeń kostki brukowej
Na kostce mogą pojawić się plamy, które bardzo trudno usunąć nawet przy pomocy specjalnych środków do tego przeznaczonych, jak również zabrudzenia, które schodzą łatwo przy użyciu samej wody lub detergentów używanych w kuchni. Do najczęstszych zabrudzeń należą:
Zabrudzenia po budowie lub remoncie takie jak:
- cement
- tynk
- farba
Zabrudzenia eksploatacyjne, czyli:
- kurz i brud
- olej
- chwasty
- mech
- liście
- ślady po oponach.
Czyszczenie kostki brukowej domowymi sposobami
To, jak i czym wyczyścić kostkę brukową zależy od rodzaju plam, wielkości oraz surowca, z którego jest wykonana. Domowe sposoby na czyszczenie kostki brukowej sprawdzą się, gdy zabrudzenia nie są zbyt duże i nie zdążyły jeszcze wniknąć w strukturę bruku.
Czyszczenie kostki należy rozpocząć od dokładnego zamiecenia całej powierzchni dość twardą szczotką. Następnie przy pomocy wąskiego i ostrego narzędzia należy usunąć chwasty, mech i inne rośliny oraz małe kamyki z przestrzeni między kostkami. Drugim sposobem usunięcia chwastów, mchu i trawy spomiędzy kostek brukowych jest użycie octu z wodą w stosunku 2:1. Za pomocą spryskiwacza nanosimy preparat na podłoże. Efekt powinien być widoczny po kilku dniach.
Kolejnym etapem jest umycie ewentualnych zabrudzeń na powierzchni kostki. Jeżeli jest to ziemia, piasek czy kurz wystarczy użyć myjki ciśnieniowej lub węża ogrodowego z odpowiednią końcówką i spłukać całość. Bywają jednak zabrudzenia, z którymi zwykła woda sobie nie poradzi i użycie silniejszego środka będzie konieczne.
Usunięcie mchu wymaga użycia ostrego sprzętu.
Profesjonalne czyszczenie kostki brukowej
Kostkę brukową można wyczyścić samemu, jednak efekt tych zabiegów nie zawsze jest zadowalający. Wszystko zależy od rodzaju zabrudzeń oraz wielkości powierzchni kostki brukowej. O ile w małych gospodarstwach domowych czyszczenie kostki nie będzie wymagało dużego nakładu siły i czasu tak czyszczenie kostki brukowej na skalę przemysłową już tak. Parkingi, chodniki, place manewrowe oraz duże powierzchnie przydomowe będą wymagały wsparcia profesjonalnej firmy. Dostosowuje ona preparaty do czyszczenia w zależności od rodzaju i stopnia zabrudzenia kostki, jednocześnie nie uszkadzając struktury bruku.
Do profesjonalnego czyszczenia kostki brukowej używa się myjek wysokociśnieniowych z funkcją podgrzania wody. Takie urządzenie nie tylko poradzi sobie z najbardziej wymagającymi plamami, ale również z nieestetycznymi zaciekami z rdzy. Takie plamy są efektem reakcji żelaza z brukiem na przykład pozostawionymi narzędziami lub z meblami ogrodowymi.
Czyszczenie kostki brukowej z cementu wymaga natychmiastowej interwencji. Szybka reakcja sprowadzi się tylko do usunięcia cementu i umycia powierzchni wodą bez wzywania profesjonalnej ekipy. Jeśli jednak zabrudzenie jest trwałe, stosuje się specjalny środek chemiczny zmiękczający zaschnięte ślady lub piaskowanie, a nawet szlifowanie kostki brukowej. W tej sytuacji wynajęcie profesjonalnej firmy będzie słuszną decyzją, gdyż próba samodzielnego czyszczenia może spowodować uszkodzenie kostki.
Częstym zabrudzeniem kostki brukowej wokół domu oraz na parkingach są plamy z oleju silnikowego czy spożywczego. Struktura kostki brukowej sprawia, że szybko i łatwo wchłania olej i inne tłuste plamy, dlatego reakcja musi być natychmiastowa. W pierwszej kolejności warto spróbować usunąć plamę za pomocą detergentu na przykład płynu do mycia naczyń i ciepłej wody, a następnie myjką ciśnieniową zmyć całą powierzchnię. Drugim sposobem jest zasypanie plamy sorbetem, zwykłym piaskiem lub sodą oczyszczoną, które wchłoną olej, a tym samym zapobiegną jego wnikaniu w głąb struktury kostki brukowej. Jednak, kiedy wszystkie metody zawiodą, warto skorzystać z pomocy specjalistów. Posługują się oni narzędziami i środkami niedostępnymi dla zwykłych klientów
Rdza obok plam z oleju to najtrudniejsze zabrudzenia do usunięcia. Nieestetyczne zacieki z rdzy są efektem reakcji żelaza z brukiem. Narzędzie pozostawione na kostce, czy nogi mebli ogrodowych wystarczą, żeby zostawić niechciane plamy. Domowy środek do czyszczenia rdzy to woda i płyn do naczyń w stosunku 3:1. Należy nałożyć ja na plamy i odczekać kilka godzin następnie umyć wodą. Jednak im plama jest starsza, tym jej wywabienie jest trudniejsze i wtedy zamówienie usługi profesjonalnego czyszczenia będzie jedynym sposobem pozbycia się rdzy.
Impregnowanie kostki brukowej
Impregnacja to najlepszy sposób ochrony kostki brukowej. Najlepiej przeprowadzić ją zaraz po jej założeniu. Impregnacja kostki brukowej zabezpiecza nawierzchnię przed wnikaniem w głąb struktury zanieczyszczeń oraz wilgoci.
Oto najważniejsze etapy impregnacji kostki brukowej:
- Przygotowanie podłoża
Pierwszy etap impregnacji kostki brukowej należy zacząć od dokładnego oczyszczenia kostki z chwastów i mchu oraz plam na jej powierzchni. Najlepiej użyć do tego celu myjki ciśnieniowej. Kiedy podłoże wyschnie, można rozpocząć impregnację. Ważne jest, aby prace prowadzić w bezdeszczowy, letni dzień, ale nie upalny.
- Nakładanie impregnatu
Impregnowanie należy rozpocząć od dokładnego wymieszania preparatu w celu pozbycia się ewentualnych grudek czy rozwarstwień. Nakładanie impregnatu wykonuje się wałkiem lub pędzlem. W zależności od potrzeb można nałożyć od 1 do 3 warstw pamiętając, że kolejną warstwę nakładamy po całkowitym wyschnięciu poprzedniej. Dla trwałego efektu preparat powinno się nanosić co 3-4 lata.
Zalety impregnowania kostki brukowej
Do najważniejszych zalet impregnacji kostki brukowej można wymienić:
-zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi
-zwiększona odporność na uszkodzenia mechaniczne
-ochrona przed rozwojem grzybów i pleśni
-ułatwia utrzymanie kostki w czystości
-chroni przed blaknięciem
Jak często myć kostkę brukową?
Pielęgnacja kostki brukowej powinna odbywać się regularnie. Na wiosnę dobrze jest usunąć zabrudzenie pozostawione po zimie, natomiast pod koniec lata usunąć mech i chwasty z przestrzeni między kostkami. Warto też regularnie usuwać liście, piasek oraz źdźbła trawy z kosiarki. Zimą nawierzchnię odśnieżamy, unikając posypywania jej solą, gdyż niszczy to beton.
Zimą należy odśnieżać kostkę brukową.
Mycie kostki brukowej - dlaczego jest ważne?
Regularne czyszczenie kostki brukowej to sposób na piękny i estetyczny podjazd. Podłoże z kostki brukowej zazwyczaj jest bardzo eksploatowane i po kilku miesiącach mogą pojawić się na nim plamy, przebarwienia i inne nieestetyczne zmiany. Warto walczyć z nimi na bieżąco, zanim wnikną głęboko w strukturę kostki. Niektóre zabrudzenia zmyje deszcz, jednak większość z nich będzie wymagała bardziej zdecydowanego działania z naszej strony i pomoc profesjonalnej firmy będzie nieunikniona.
Podsumowanie
Czyszczenie kostki brukowej można przeprowadzić samodzielnie lub przy pomocy specjalistów. Wszystko zależy od powierzchni i stopnia zabrudzenia. Nawierzchnia kostki brukowej może służyć przez wiele lat, pod warunkiem regularnej pielęgnacji i systematycznemu myciu.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia