Partnerzy portalu

Dom z garażem w bryle budynku – czy warto?

Opublikowano: 07-12-2022 Źródło: źródło zewnętrzne
SPONSOROWANE

Dla posiadacza samochodu garaż jest bardzo pożądaną inwestycją. Jego wnętrze zakryte dachem i otoczone ścianami zapewnia ochronę przed złymi warunkami atmosferycznymi. Dzięki temu auto dłużej zachowuje swój atrakcyjny wygląd oraz właściwości techniczne. Do wyboru pozostają budynki wolnostojące oraz garaże wkomponowane w bryłę domu. Czy warto wybrać to drugie rozwiązanie? Poznaj jego główne zalety i wady.


Fot. Boels Fot. Boels

Lokalizacja garażu

Lokalizacja garażu jest istotna w przypadku częstego korzystania z samochodu. Gdy dojeżdżamy nim do pracy lub odwozimy dzieci do szkoły, auto dostępne w każdej chwili to komfortowe rozwiązanie dla wszystkich zainteresowanych. Z tego powodu usytuowanie garażu jako odrębnego obiektu, ale ustawionego tuż obok domu lub wbudowanie go w bryłę domu powinno być zatwierdzone jeszcze na etapie projektu budynku. Warto dobrze zaplanować inwestycję, aby była ona najbardziej funkcjonalna i dopasowana do stylu życia całej rodziny. Zależy Ci na ekonomicznym rozwiązaniu? Planujesz budowę domu z garażem w systemie gospodarczym? Kliknij tutaj i poznaj atrakcyjną ofertę rusztowań na wynajem.

Zalety garażu będącego częścią budynku

Wkomponowanie garażu w mury budynku to najtańsze z możliwych rozwiązań na posiadanie w pobliżu garażu. Taka lokalizacja niesie za sobą wiele korzyści. Zapewnia oszczędność miejsca na działce wokół domu. Gdy teren jest niewielkich rozmiarów, dodatkowy budynek ogranicza możliwość aranżacji ogrodu i sprawia, że przestrzeń wydaje się jeszcze mniejsza. Wbudowanie garażu w bryłę domu nie zakłóci proporcji przestrzeni rekreacyjnej.

Fot. Boels Fot. Boels

Kolejnym atutem przemawiającym za wbudowanie garażu w bryłę domu jest możliwość zagospodarowania przestrzeni powyżej sufitu. Na dachu wbudowanego w dom garażu można zbudować rozległy taras, na który wejdziemy wprost z mieszkania. Dużą zaletą garażu wbudowanego w dom jest również możliwość bezpośredniego przejścia pomiędzy garażem a mieszkaniem. Takie rozwiązanie sprawdza się podczas ulewnego deszczu lub silnego mrozu. Wyjście z samochodu i wejście wprost do mieszkania oszczędzi nam niemiłych doznań.
Ważną sprawą jest także ekonomiczny wymiar wbudowania garażu w budynek. Podatek za garaż wchodzący w część domu będzie dużo niższy niż za tej samej wielkości obiekt wolnostojący.

Drożny kanał wentylacyjny

Bardzo istotną sprawą przy budowaniu garażu wkompowanego w dom jest dbałość o jego dobrą wentylację. Woń benzyny, środków czystości przeznaczonych do samochodów oraz spaliny z rury wydechowej ruszającego w drogę auta mogą przedostawać się do wnętrza domu. Tego typu substancje są bardzo szkodliwe dla zdrowia ludzi i zwierząt przebywających w pobliżu. Warto upewnić się, że zamontowana wentylacja spełnia swoją funkcję. Wentylację najczęściej projektuje architekt przygotowujący projekt domu. Gdy jednak nie będzie ona uwzględniona na tym etapie, z powodzeniem można zamówić jej wykonanie podczas adaptacji pomieszczenia gospodarczego na garaż. Warto wynająć dobrą ekipę montażową. Wypożyczalnia sprzętu budowlanego Boels zapewni jej kompleksowe wyposażenie potrzebne do pracy.
Równie istotną funkcją jest brak ogrzewania w garażu. Z tego powodu właściwe zaizolowanie tego pomieszczenia odpowiednią termoizolacją zabezpieczy ściany graniczące z częścią mieszkalną oraz całą zamkniętą przestrzeń.

Wady garażu wbudowanego w dom

Pomimo wszystkich zalet, garaż będący częścią budynku ma też kilka wad. Należą do nich:

  • możliwość przenikania zapachu spalin do mieszkania w momencie złej konstrukcji wentylacji,
  • projekt zakładający wysunięcie garażu przed elewację może zająć zbyt duży obszar działki,
  • przy garażu dwustanowiskowym, rozbudowana bryła domu stanie się nieforemna i niezbyt atrakcyjna.

Przed rozpoczęciem inwestycji warto przeanalizować wszystkie mocne i słabe strony tego rozwiązania, aby wybrać najkorzystniejszą opcję dla siebie.

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!