Kolejna faza programu modernizacji British Antarctic Survey rozpocznie się od sześciomiesięcznego sezonu budowlanego w stacji badawczej Rothera, największym brytyjskim ośrodku badawczym i operacyjnym na Antarktydzie.
Wizualizacja budynku badawczego Discovery na Antarktydzie. Fot. HughBroughtonArchitects
- W Antaktyce w grudniu rozpoczął sie polarny sezon budowlany
- Koncorcjum brytyjskich firm będzie pracowało przy izolacji nowego budynku badawczego
- Zostanie także przeprowadzony remont arktycznego lotniska
Program Modernizacji Infrastruktury Antarktycznej (AIMP) jest częścią długoterminowego programu inwestycyjnego rządu brytyjskiego, mającego w planach modernizację obiektów badawczych w regionach polarnych.
Celem jest zapewnienie infrastruktury niezbędnej do wspierania brytyjskich badań nad klimatem, bioróżnorodnością i oceanami na Antarktydzie. W AIMP jako wykonawcy biorą udział Bam, Ramboll oraz Sweco wraz ze swoimi rozbudowanymi łańcuchami dostaw.
Jak wygląda budowa na Antarktyce?
Zespół BAM podczas odśnieżania placu budowy. Fot. theconstructionindex.co.uk
W zeszłym sezonie, udało się ukończyć zewnętrzny szkielet dla nowego budynku Discovery. Obecny sezon budowlany na Antarktyce ma być, najbardziej napięty i wymagający od czasu rozpoczęcia programu w 2017 roku.
Główne prace przewidziane w tym sezonie to m.in. uodpornienie nowego budynku naukowo-operacyjnego (o powierzchni 4,5 tys. m2) na warunki atmosferyczne oraz przeprowadzenie modernizacji lotniska.
Przybywając przed głównym zespołem konstrukcyjnym, Bam rozpoczął już usuwanie kilkuset tysięcy ton śniegu, który nagromadził się podczas antarktycznej zimy na placu budowy.
Pozostałe ekipy konsorcjum wykonawczego przybędą w grudniu, po trzyipółtygodniowej podróży morskiej na pokładzie statku RRS Sir David Attenborough.
Izolacja w warunkach polarnych to prawdziwe wyzwanie
Aby zapewnić termiczną wydajność budynku Discovery, zespół rozpocznie kładzenie izolacji. Będą prowadzone także prace wewnętrzne związane z instalacjami mechanicznymi, elektrycznymi i hydraulicznymi. Zmontowane zostaną również balkony naukowe i wieża kontrolna budynku.
Ważne prace modernizacyjne na arktycznym lotnisku
W planach jest również przywrócenie 32-letniego pasa startowego lotniska do jego pierwotnej długości, aby zapewnić więcej miejsca na manewry nowego samolotu BAS - Bombardier/ DeHavilland Dash-8.
Rothera Point, wyspa Adelajda, Antarktyda. Fot. HughBroughtonArchitects
Krzywizna pasa startowego zostanie wyrównana w celu poprawy drenażu powierzchniowego i usunięcia drobnych wybojów. Pas zostanie także wyposażony w nowe energooszczędne oświetlenie. To kluczowe dla utrzymania bezpieczeństwa na lotnisku Rothera, które jest głównym punktem dostępu dla operacji naukowych prowadzonych na Antarktyce.
Budowlańcy poprzedzają naukowców
David Seaton, szef budowy w British Antarctic Survey, powiedział: To początek najważniejszego sezonu budowlanego jak dotąd prowadziliśmy dla Programu Modernizacji Infrastruktury Antarktycznej. Szkolenie pracowników do działania w warunkach polarnych i wszystkie inne przygotowania przebiegły wyjątkowo dobrze. Zespół jest zmotywowany i gotowy na wyzwania. Liczymy, że pod koniec udanego sezonu będziemy mieli w pełni odporny na warunki atmosferyczne budynek Discovery, który po pracach wykończeniowych i wyposażeniu, przekazany zostanie ekipie badawczej w 2025 roku.
Wizualizacja budynku badawczego Discovery. Fot. HughBroughtonArchitects
Fot. HughBroughtonArchitects
Zespół budowlany pracujący przy projekcie AIMP liczy w tym roku 55 osób, z czego około 35-40 było na antarktycznej budowie już wcześniej.
Przeczytaj także: Ministerstwo ds. odporności infrastruktury? To realny scenariusz
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.