Przystosowanie pomieszczeń do osób niepełnosprawnych jest bardzo ważne w dzisiejszych czasach. Dostosowanie ułatwia m.in. poruszanie się osobom na wózkach inwalidzkich i samodzielne korzystanie z toalety. Osoby niepełnosprawne powinny być przez nas traktowane z należytym szacunkiem. Planowanie pomieszczeń sanitarnych takich jak łazienka powinno uwzględniać swobodę poruszania bez pomocy opiekuna. Należy zwrócić szczególną uwagę na montowanie ceramiki sanitarnej, by osoba niepełnosprawna oraz osoby starsze mogły lepiej sobie radzić z higieną.
Fot. pixabay.com
Na etapie projektowania łazienki w budynku użyteczności publicznej lub powinno się pamiętać, by była dostosowana do potrzeb osób poruszających się na wózku inwalidzkim i z innymi niepełnosprawnościami. Jakie udogodnienia powinny się w niej znaleźć?
Dlaczego ważne jest stworzenie łazienki dla niepełnosprawnych?
Sanitariat dostosowany dla niepełnosprawnych jest bardzo ważny w przypadku osób starszych, jak i osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózku. Ośrodki wypoczynkowe i obiekty gastronomiczne coraz częściej skupiają się, by dostosować łazienkę do wszystkich osób potrzebujących pomocy przy korzystaniu z sanitariatów. Przy planowaniu łazienki dla niepełnosprawnych należy pamiętać o zapewnieniu przestrzeni manewrowej na wózek.
Co powinna mieć łazienka dla osób niepełnosprawnych?
Łazienka dla osób z niepełnosprawnością powinna mieć co najmniej minimalne wymiary, jakie określa prawo budowlane. Podejście indywidualne do potrzeb osób z niepełnosprawnością ułatwiają wielofunkcyjne poręcze, które pozwalają znaleźć się niepełnosprawnej osobie w pozycji siedzącej na toalecie lub krzesełku pod prysznicem. Zapewniające pewność chwytu poręcze to bardzo potrzebne akcesoria, które znajdują się w możliwości zasięgu kończyn górnych.
Rozmiar łazienki powinien być dostosowany przy projektowaniu łazienki. Panele prysznicowe powinny być zamontowane na odpowiedniej wysokości i z uwzględnieniem płaszczyzny widzenia osoby niepełnosprawnej. Idealnie sprawdzają się również płytki antypoślizgowe i stosowanie dywaników, które ogranicza ryzyko poślizgnięcia. Wygodna szerokość i wysokość umywalki daje możliwość skorzystania z niej bez wstawania z wózka. Spód umywalki powinien być dostosowany do wysokości wózka.
Nie można zapomnieć o misce wc, która powinna być dostosowana do wysokości osoby siedzącej na wózku inwalidzkim. Jeśli będzie za wysoko lub za nisko, osoba niepełnosprawna nie da rady przesiąść się z wózka i z powrotem.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.