• Sala koncertowa pomieści 1000 widzów, scena 120 muzyków, a balkon chór liczący 80 osób
  • 140 drzew zastąpi 31 wyciętych na potrzeby budowy parkingu przy Krakowskim Centrum Muzyki
  • Budowa kompleksu muzycznego do stanu surowego pochłonie niemal 116,5 mln zł

Nowoczesne centrum muzyczne w Krakowie

Na działce o powierzchni 3 ha przy ul. Piastowskiej 20 znajdzie się nowoczesny ośrodek z salą koncertową z 1000 miejsc, sceną mieszczącą nawet 120 muzyków i balkonem dla chóru liczącego 80 osób. Dopełnieniem będą aula na 300 osób, wielofunkcyjne sale prób, garderoby, biura miejskich orkiestr, a także przestrzeń kreatywna dla edukacji muzycznej. Projekt Krakowskiego Centrum Muzyki (KCM) opracowało biuro architektoniczne BE DDJM Architekci, które zwyciężyło w międzynarodowym konkursie architektoniczno-urbanistycznym.


Koszty budowy kompleksu muzycznego do stanu surowego wynoszą prawie 116,5 mln zł. Kwota 99 mln zł pochodzi z Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach Funduszu Polski Ład. Miasto otrzymało od banku promesę finansowania budowy. Pozostała część (około 17,9 mln zł to środki miejskie).

Zielony parking z fotowoltaiką

W ramach inwestycji trwa też budowa parkingu, który zaplanowano jako ażurową konstrukcję z żywą, zieloną elewacją. Zajmie 190 m2 od południowej strony KCM, na dachu zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne. W stalowych donicach na każdej kondygnacji oraz na dachu zostaną nasadzone mchy i rozchodniki nie wymagające dobrych gleb, podlewania i pielęgnacji. Przewidziano 194 miejsca postojowe na 250 wymaganych. Pozostałe będą rozmieszczone na terenie całego kompleksu. Obiekt ma być wkomponowany w otaczającą zieleń i pasować do centrum muzycznego. Ma zostać otwarty w połowie 2023 r. Aktualnie koszt robót oszacowano na 30 mln zł. 

Dużo nowych drzew

W zamian za wycinkę 31 drzew na potrzeby budowy parkingu Krakowskiego Centrum Muzycznego posadzono 65 nowych (topola osika „erecta”, jarząb pospolity, lipa drobnolistna, klon jawor i klon zwyczajny) w okolicach ulic Reymonta, Orlej i Księcia Józefa. W 2023 r. zostaną uzupełnione kolejnymi 75, tym razem już przy ul. Piastowskiej. Każde ma około 2 m wysokości i pień o średnicy 16–18 cm.

Koncepcja sprzed lat

Budowę KCM w Cichym Kąciku planowano już w latach 90. XX w. Jej orędownikiem był założyciel Capelli Cracoviensis, prof. Stanisław Gałoński. Koncepcję poparło wielu luminarzy świata kultury (m.in. Wisława Szymborska, Krzysztof Penderecki, Andrzej Wajda, ks. inf. Jerzy Bryła, Maria Mazaraki, Kaja Danczowska czy Elżbieta Stefańska). Do pomysłu powrócono w XXI w., jednak centrum miało powstać na Grzegórzkach w ramach wspólnej inwestycji z Województwem Małopolskim. Do realizacji nie doszło z powodu nieprawidłowości w organizacji konkursu architektonicznego.

Przeczytaj także: Wybrano 13 wykonawców projektów obiektów lotniska CPK