Twarda woda – co trzeba o niej wiedzieć?

Twarda woda to taka, w której zawartość wapnia i żelaza wynosi powyżej 220 mg CaCO3/l. Jej spożywanie nie ma negatywnego wpływu na zdrowie, ale może być powodem wielu kłopotów w codziennym życiu. Jest to związane przede wszystkim z tym, że twarda woda:

  • osadza się na powierzchniach, które mają z nią kontakt i powoduje powstawanie nieestetycznych i trudnych do usunięcia zacieków,
  • zmniejsza żywotność urządzeń AGD, takich jak pralka czy zmywarka,
  • nadmiernie przesusza skórę, powodując podrażnienia,
  • wymaga używania większej ilości środków myjących i piorących.

Zastanawiasz się, jak sprawdzić twardość wody w Twoim domu? Przyjrzyj się garnkom oraz czajnikom, a jeśli dostrzeżesz na nich charakterystyczny osad z kamienia, to oznacza, że ten problem dotyczy również Ciebie. Możesz także kupić specjalny test, za pomocą którego sprawdzisz twardość wody lub zlecić wykonanie takiego badania w profesjonalnym laboratorium.

Twarda woda to problem, którego nie można bagatelizować. Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na naprawy i zakup nowych urządzeń AGD, zaopatrz się w specjalny filtr wody oraz zmiękczacze, które poprawią jej jakość.

Zadbaj o wysoką jakość wody w swoim domu

Najlepszym sposobem, który pozwoli usunąć przyczyny, a nie tylko skutki działania twardej wody, jest stosowanie systemów zmiękczających. Możesz wybrać filtry narurowe, które montuje się w pobliżu konkretnego ujęcia, np. pod zlewem lub na głównym dopływie do całego gospodarstwa domowego. Jest to skuteczna i wygodna metoda na odkamienianie wody w domu. Stosując ją, musisz pamiętać o regularnej wymianie wkładów filtrujących, które ulegają zużyciu. Wystarczy, że zastąpisz je nowymi, aby Twój system działał bez zarzutu. Możesz także zdecydować się na zakup i montaż centralnego automatycznego zmiękczacza wody. Dzięki niemu zadbasz o jej jakość w całej instalacji.

Jeśli zależy Ci na przywróceniu odpowiednich parametrów wody w Twoim gospodarstwie domowym, to powinieneś pomyśleć nie tylko o jej zmiękczeniu. Rozważ założenie filtrów, które usuną z niej różnego rodzaju zanieczyszczenia oraz poprawią walory smakowe i zapachowe. Dzięki nim woda będzie idealnie czysta. W usunięciu z niej szkodliwych mikroorganizmów pomoże Ci lampa UV TMA. Emituje ona promienie ultrafioletowe, które świetnie radzą sobie z wirusami czy grzybami. Jej stosowanie da Ci pewność, że woda, którą pijesz i wykorzystujesz do innych celów, jest czysta i bezpieczna.

Jej jakość ma ogromne znaczenie dla zdrowia i ogólnego samopoczucia, ale wpływa również na prawidłowe funkcjonowanie instalacji oraz urządzeń AGD, które są do niej podłączone. Zadbaj o to, aby kranówka była czysta, stosując odpowiednie rozwiązania w swoim domu.