Maksymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej – co należy wiedzieć?

Biorąc pod uwagę efektywne magazynowanie towarów, należy zaplanować ich rozmieszczenie na terenie obiektu. Pomogą w tym różnego rodzaju regały magazynowe dostosowane do wagi oraz specyfiki ładunku. Wspomniane regały znajdują szerokie zastosowanie na terenach parków logistycznych. Dzięki nim łatwo przechowywać towar niespaletyzowany. Mowa szczególnie o produktach mniejszej i średniej wagi, w przypadku których należy zastosować całkowicie odmienne podejście, niż w przypadku produktów o dużej wadze i znajdujących się na paletach.

Warto pamiętać, aby przy magazynowaniu maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Istotne są aspekty takie jak łatwy dostęp do towarów, utrzymanie czystości oraz możliwość modyfikacji układu.

Regały magazynowe – zastosowanie i koordynacja procesów logistycznych

Regały magazynowe są uniwersalne i znajdują zastosowanie w każdym rodzaju obiektów logistycznych. Składają się z wytrzymałych stalowych profili, które są galwanizowane lub malowane proszkowo. Proces ten zabiega obtarciom i korozji oraz sprawia, że są solidniejsze. Konstrukcja opiera się na podobnym schemacie, co regały paletowe. Pozwala to na wdrożenie rozwiązań poprawiających wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Regały mogą mieć układ modułowy, co pozwala na dostosowanie układu do wymiarów obiektu. Co więcej, w przypadku tych konstrukcji istnieje możliwość dowolnego regulowania wysokości półek. Dzięki głębokości pracownicy mają łatwy dostęp do artykułów. Zazwyczaj wyposaża się je w dodatkowe elementy konstrukcyjne, np. separatory, przegrody, szuflady, kasety szufladowe, drążki czy wzmocnienia. Dzięki nim można dostosować rozwiązanie do specyfiki obiektu oraz magazynowych towarów. Istnieje możliwość, aby dopasować do nich antresole magazynowe pozwalające na zwielokrotnienie dostępnej przestrzeni.

Producent regałów magazynowych rekomenduje wcześniejsze wykonanie projektu zagospodarowania przestrzeni magazynowej. Pozwoli to na maksymalne wykorzystanie powierzchni oraz ułatwi pracę magazynierom. Dzięki modułowej konstrukcji przestrzeń może być znacząco zwiększona, co ma znaczenie szczególnie w przypadku mniejszych obiektów logistycznych.