Przemysł budowlany nie obejmuje wyłącznie profesjonalnego sprzętu i narzędzi. Należy do niego również produkcja materiałów budowlanych, czyli substancji stosowanych do budowy, naprawy i konserwacji budowli. Aby je wytworzyć, potrzebne są surowce, głównie chemiczne. Każdy z nich ma inne właściwości i zastosowanie. Które są najczęściej stosowane w budownictwie? Czytaj dalej, by się dowiedzieć!

Czym są surowce chemiczne?
Surowce chemiczne są to związki organiczne lub nieorganiczne, które różnią się właściwościami i mogą być używane w różnych dziedzinach przemysłu. Są stosowane prawie wszędzie – w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym, paszowym albo właśnie budowlanym. Surowce chemiczne dzielą się na podstawowe i specjalistyczne. To z nich powstają później już gotowe, końcowe produkty, którymi w przemyśle budowlanym są zaprawy murarskie, tynki, okładziny ścienne i podłogowe, kleje, spoiwa albo płyty gipsowo-kartonowe.
Jakie surowce wykorzystywane są w budownictwie?
Do surowców chemicznych najczęściej używanych w budownictwie należą:
- mrówczan wapnia,
- kwas winowy,
- kwas solny,
- biel tytanowa,
- wodorotlenek sodu,
- chlorek wapnia.
Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych surowców chemicznych stosowanych w budownictwie.
Mrówczan wapnia
Mrówczan wapnia to związek, który zbudowany jest z wapnia i soli kwasu mrówkowego. Występuje w postaci białych kryształków lub drobnego proszku i jest rozpuszczalny w wodzie. Występuje w dwóch klasach – przemysłowej i paszowej.
Mrówczan wapnia w klasie przemysłowej jest wykorzystywany do wytwarzania płytek, kamienia, cementu i betonu. Ze względu na jego właściwości, przyspiesza on proces twardnienia produktów końcowych, co skraca czas prac budowlanych.
Kwas solny
Kwas solny to roztwór wodny gazowego chlorowodoru. Powstaje jako wynik reakcji kwasu siarkowego i chlorku sodu albo spalania wodoru w chlorze, jest także produktem ubocznym w chlorowaniu różnych związków organicznych. Jest przezroczystą, bezbarwną lub lekko zabarwioną cieczą.
Stosuje się go w budownictwie jako dodatek do betonu i zapraw oraz jako składnik spoiw i klejów. Poza tym służy do oczyszczania, mycia i odkażania przy robotach murowych lub tynkowych oraz do oczyszczania metali przed lutowaniem. Kwas solny w zbiornikach IBC lub cysternach oferowany jest przez firmę Foodcom: https://foodcom.pl/products/kwas-solny/.
Biel tytanowa
Biel tytanowa, czyli tak naprawdę dwutlenek tytanu, to nieorganiczny związek chemiczny. Występuje naturalnie w minerałach, ale jest też uzyskiwany metodą siarczanową lub chlorkową. Przybiera postać białego proszku.
Biel tytanowa jest używana jako pigment bielący, ze względu na swoją barwę. Jest dodawana do farb i tynków, ale niekoniecznie białych – służy też jako rozjaśniacz do innych kolorów. Co więcej, biel tytanowa ma bardzo wysoki współczynnik odbicia światła, dlatego jest często stosowana w farbach dachowych.
Podsumowanie
Mrówczan wapnia, kwas winowy, kwas solny oraz biel tytanowa to najważniejsze surowce chemiczne stosowane w budownictwie. Dzięki nim powstają farby, tynki oraz zaprawy murarskie. Poza tym ułatwiają one budowę, gdyż mrówczan wapnia przyspiesza proces twardnienia betonu czy cementu. Dzięki temu budowlańcy nie muszą długo czekać i mogą zająć się kolejnymi pracami, co skraca czas całego przedsięwzięcia. Z kolei kwas winowy opóźnia wysychanie różnego rodzaju zapraw, dzięki czemu można wykorzystywać je dłużej.
Przemysł budowlany szybko się rozwija i pojawiają się w nim coraz nowsze rozwiązania. Podobnie jak przemysł chemiczny, w którym również opracowywane są nowe możliwości. Ważne jest, by surowce spełniały wszelkie niezbędne normy i charakteryzowały się wysoką jakością.

Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.