Rodzaj wykonywanych prac

Pierwsza ważna kwestia to rodzaj prac, jakie będą wykonywane przy pomocy koparki. Jedno z kryteriów podziału koparek obejmuje napęd maszyny i pod tym względem wyróżnić można koparki kołowe i koparki gąsienicowe.

Koparki kołowe są zwrotne i zwinne, dlatego bez problemu przemieszczają się pomiędzy budowami i realizują wszelkie prace ziemne w dość krótkim czasie. Wykorzystywane do pomocy pracownikom budowlanym ułatwiają i znacznie przyspieszają ich pracę. Dodatkowo ich transport jest bezproblemowy.

Koparki gąsienicowe lepiej niż kołowe sprawdzają się do prac w terenie, na trudno dostępnych gruntach. Można wykorzystywać je na gruzowiskach, moczarach czy wszelkiego rodzaju wertepach. Niestety transport szczególnie na duże odległości jest problematyczny i kosztowny.

Oprócz koparki chcesz kupić także inne maszyny budowlane? Zobacz ofertę firmy UTECH dostępną na https://utech.pl/maszyny-budowlane/, a być może znajdziesz tam sprzęt, jaki Cię interesuje.

Stan techniczny pojazdu

Kupując nową koparkę, tak naprawdę interesuje nas wyłącznie jej specyfikacja techniczna i dostosowanie poszczególnych parametrów do indywidualnych potrzeb. Sprawa nieco się komplikuje, gdy nabywamy sprzęt z rynku wtórnego, bo tutaj już przyda się doświadczenie mechaniczne do oceny stanu technicznego pojazdu.

Oceniając stan techniczny koparki, należy skupić się na takich aspektach jak:

  • rama i wysięgnik – należy zwrócić uwagę na ewentualne pęknięcia, amatorskie naprawy spawalnicze, wgniecenia, zadrapania, deformację, odpryski lakieru czy rdzę;
  • podwozie – powinny zainteresować nas wszelkie uszkodzenia, dziury lub tłuste pozostałości, ponieważ mogą świadczyć o niewłaściwym użytkowaniu sprzętu lub poważnych uszkodzeniach;
  • opony lub gąsienice – opony powinny być w akceptowalnym stanie i wolne od uszkodzeń, gąsienice natomiast w komplecie;
  • układ hydrauliczny – trzeba ocenić czystość siłowników hydraulicznych, przewodów i pompy;
  • akumulator – powinien być zamocowany na swoim miejscu, a wszelkie zaciski czyste i wolne od korozji. Plamy czy nacieki mogą wskazywać na wyciek oleju lub paliwa.

Wydajność

Kolejny krok to sprawdzenie, jak zachowuje się maszyna podczas jej obsługi, czyli test wydajności. Obejmuje przede wszystkim włączanie i wyłączanie celem zaobserwowania ewentualnych nietypowych dźwięków. Należy przetestować ruchy ramienia i panelu sterowania. Osłuchiwanie trzeba kontynuować też po wyłączeniu już koparki. Jeśli koparka posiada dodatkowe funkcje, warto upewnić się, że wszystkie działają w prawidłowy sposób. Dobrze jest też sprawdzić stan osprzętu dołączonego do koparki.

Serwisowanie sprzętu

Kupując nie tylko koparkę, ale też wszelkie maszyny drogowe i budowlane, trzeba zainteresować się dostępem do serwisu wybieranej marki sprzętu. To bardzo ważne, by powstałe w przyszłości usterki móc szybko usunąć, jednocześnie korzystając z oryginalnych części zamiennych.

Stan prawny pojazdu

Na koniec powinien nas zainteresować jeszcze stan prawny koparki. Chodzi tutaj o weryfikację dokumentów pojazdu oraz miejsca pochodzenia. Jeśli coś nas zaniepokoi lub pojawią się wątpliwości, najlepiej zrezygnować z zakupu takiego urządzenia i poszukać innego. Wszystko to po to, by nasza inwestycja nie poszła na marne. Lepiej nieco poczekać na lepszą propozycję niż potem mierzyć się z konsekwencjami zakupu zepsutej lub kradzionej maszyny.