Czym kierować się przy wyborze kółek do wózków?

a) Maksymalne obciążenie: Przy wyborze kółek do wózków, warto zwrócić uwagę na maksymalne obciążenie, jakie dany model jest w stanie wytrzymać. Wybierając kółka o zbyt niskiej nośności, możemy narazić się na uszkodzenie wózka oraz potencjalne niebezpieczeństwo dla użytkownika. Dlatego zawsze sprawdź, jaką ładowność mają kółka, które zamierzasz kupić.

b) Średnica kółka: Wielkość kółka ma wpływ na komfort i płynność jazdy wózka. Kółka o większej średnicy sprawdzą się na nierównych nawierzchniach, ponieważ mają większą zdolność do przejeżdżania przez niewielkie przeszkody. Natomiast mniejsze kółka będą lepsze na gładkich powierzchniach, gdzie ważniejsza jest zwrotność wózka.

c) Materiał kółka: Materiał, z którego wykonane są kółka, ma duże znaczenie dla komfortu jazdy oraz trwałości produktu. Kółka wykonane z gumy są bardziej elastyczne i tłumią drgania, co przekłada się na wygodę użytkowania. Kółka z poliuretanu są również elastyczne, ale odporne na ścieranie i długotrwałe. Kółka nylonowe natomiast cechują się dużą wytrzymałością i odpornością na ścieranie, lecz są mniej elastyczne niż te wykonane z gumy czy poliuretanu.

d) Typ łożysk: Łożyska wpływają na płynność toczenia kółka. Do wyboru mamy łożyska ślizgowe (najprostsze i najtańsze) oraz łożyska kulkowe (gwarantujące mniejsze tarcie i lepsze toczenie). Łożyska kulkowe są zwykle bardziej trwałe i zapewniają dłuższą żywotność kółek.

Najpopularniejsze rodzaje kółek do wózków:

a) Kółka stałe: Kółka stałe nie posiadają mechanizmu obrotowego, przez co nie obracają się na boki. Sprawdzą się w przypadku prostych tras, gdzie zwrotność nie jest wymagana. Dzięki ich konstrukcji, wózki z kółkami stałymi są stabilne i dobrze prowadzą się na prostych odcinkach.

b) Kółka obrotowe: Kółka obrotowe są zamocowane na specjalnym korpusie z mechanizmem obrotowym, który pozwala im swobodnie obracać się wokół osi. Dzięki temu wózek jest znacznie bardziej zwrotny i można nim manewrować w wąskich przestrzeniach. Kółka obrotowe są idealne w przypadku, gdy potrzebujemy większej elastyczności w prowadzeniu wózka.

c) Kółka z hamulcem: Kółka z hamulcem pozwalają na zablokowanie ich ruchu, gdy wózek nie jest używany, co zapewnia stabilność i bezpieczeństwo podczas załadunku czy rozładunku towarów. Hamulce mogą być montowane zarówno na kółkach stałych, jak i obrotowych.

d) Kółka pneumatyczne: Kółka pneumatyczne są wypełnione powietrzem, co sprawia, że są bardzo wygodne w użytkowaniu. Zapewniają doskonałe tłumienie drgań, dzięki czemu są idealne na nierówne powierzchnie, takie jak chodniki czy drogi utwardzone. Wózki z kółkami pneumatycznymi są łatwe w prowadzeniu i sprawdzają się w przypadku częstego użytkowania na zewnątrz.

Podsumowanie:

Wybór odpowiednich kółek do wózków jest kluczowy dla komfortu, wydajności i trwałości twojego wózka. Przy wyborze kółek, warto zwrócić uwagę na ich nośność, średnicę, materiał wykonania oraz typ łożysk. Pamiętaj również o wyborze odpowiedniego rodzaju kółek, takiego jak stałe, obrotowe, z hamulcem czy pneumatyczne, aby jak najlepiej dobrać je do Twoich potrzeb!