Czego dotyczy projekt instalacji elektrycznej?

Wszystkiego! Prawdę mówiąc, każdego rodzaju instalacje elektroenergetyczne potrzebują inżyniera z uprawnieniami, który wykona stosowny projekt. Są to zatem inwestycje fotowoltaiczne, jak również sieci kablowe podziemne czy napowietrzne. W projekcie uwzględnia się także najdrobniejsze szczegóły, czyli rozmieszczenie gniazdek, chociażby albo oświetlenie. Rzecz dotyczy mieszkań, nieruchomości o charakterze gospodarczym czy też układów zewnętrznych. Innymi słowy, projektowanie elektryczne powinno mieć miejsce ZAWSZE przed rozpoczęciem realizacji inwestycji związanej z przepływem prądu. Dlaczego to jest tak ważne?

Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo. Wykwalifikowany projektant instalacji elektrycznych będzie wiedział, jakie wymagania prawne muszą zostać spełnione i na co zwrócić szczególną uwagę podczas rysowania schematów elektrycznych. Istotne jest także to, aby wiedza wykonawcy była aktualna i zgodna z obowiązującymi normami, które się w końcu zmieniają. To samo dotyczy technologii. Profesjonalny projekt elektryczny polega więc nie tylko na wykonaniu szkiców, ale i dostosowaniu danej instalacji do BIEŻĄCYCH standardów. Tylko w ten sposób można mieć gwarancję bezpieczeństwa oraz funkcjonalności zarazem.

Projektowanie instalacji elektrycznych dla firm

Niewielka nieruchomość prywatna siłą rzeczy wymaga mniej wysiłku, niż to ma miejsce w dużych zakładach przemysłowych. Projektując instalację elektryczną w takim obiekcie, specjaliści często mierzą się z nie lada zadaniem. Skomplikowane układy wymagają również większych nakładów wiedzy oraz doświadczenia. Dlatego w takich przypadkach najczęściej widuje się ZESPÓŁ inżynierów.

Projekty instalacji elektrycznych w przemyśle wiążą się też z doborem poszczególnych elementów. Chodzi o podstawowe wyposażenie energetyczne, ale i dobór oświetlenia na hali produkcyjnej na przykład. Fachowcy zrobią to z poszanowaniem budżetu zleceniodawcy. Być może nawet ekspertyza inżynierów elektryki pozwoli na zredukowanie planowanych kosztów inwestycji. Zdarzyło się to już niejeden raz.

Ile trwa projektowanie elektryczne?

To zależy. Tak naprawdę każde zlecenie jest inne. O ile nie należy się spodziewać, że projektowanie instalacji elektrycznej dla lotniska zajmie kilka dni, o tyle nawet domy jednorodzinne potrafią niekiedy zająć dość sporo czasu. Ma to związek z lokalizacją obiektu, wymaganiami klienta itd. Inżynierowie muszą więc rozpatrzyć każdą sytuację indywidualnie. W każdym razie ważne jest to, aby nie mylić projektowania elektryki z faktyczną realizacją. Montaż, konserwacja i nadzór to późniejsze etapy. Każdy z nich ma inną specyfikę, więc inaczej wygląda jego przebieg w czasie. To samo dotyczy cen tego typu usług.

No właśnie – czas to pieniądz, prawda? Każdy chce zaoszczędzić, dlatego najlepiej jest zlecić projektowanie elektryczne oraz cały komplet zadań JEDNEJ FIRMIE. To dzisiaj najlepszy sposób na skrócenie procesu, a więc i oszczędność. Jednocześnie można liczyć na niższe ceny pojedynczych usług w porównaniu z tym, ile wyniesie zlecenie każdej z osobna. W tej branży nie brakuje też rabatów i promocji. Warto wziąć to pod uwagę, szukając wykonawców do swojego przedsięwzięcia.