Filozofia lean

Jedną z szeroko stosowanych na całym świecie koncepcji organizowania pracy jest filozofia lean. Wdrożenie jej założeń w przedsiębiorstwie pozwala oszczędzać czas i minimalizować straty. Efektem jest zwiększenie przychodów organizacji przy redukcji kosztów. To także większa elastyczność i lepsza zdolność do reagowania na zmiany zachodzące na rynku.

Ważnym elementem koncepcji lean jest usprawnienie powtarzalnych procesów – tak, aby zajmowały jak najmniej czasu i wymagały od pracowników możliwie najmniej energii. W tym celu opracowano szereg metod, takich jak Kanban (zarządzani przepływem pracy), czy metoda 5s.

Lean management w praktyce – metoda 5S

Narzędziem często stosowanym w nowoczesnych strategiach organizacji pracy jest zasada 5s. Zasada ta pochodzi z Japonii i polega na stosowaniu konkretnych zadań, w określonej kolejności. Wszystkie one zaczynają się w języku japońskim – ale także polskim – na literę S. Są to:

  • Selekcja/sortowanie (1S) – zgodnie z założeniami strategii lean, utrzymanie porządku jest kluczowe dla utrzymania produktywności. Przykładem selekcji jest pozostawienie na stanowisku pracy tylko tych elementów, które są potrzebne do wykonywania obowiązków.
  • Systematyka (2S) – obejmuje między innymi przechowywanie wyselekcjonowanych przedmiotów w uporządkowanym, łatwo dostępnym miejscu, a także ich odpowiedni podział. Przedmioty powinny być łatwe do znalezienia w każdej sytuacji.
  • Sprzątanie (3S) – zasada ta dotyczy utrzymania stanowiska w czystości w trakcie wykonywania obowiązków.
  • Standaryzacja (4S) – czyli postępowanie według określonych zasad w przypadku wystąpienia problemu. Schemat jest zawsze taki sam i dotyczy wszystkich pracowników, dzięki czemu mogą szybko rozwiązywać powtarzające się problemy. Elementem standaryzacji są też instrukcje i formy przekazywania informacji.
  • Samodyscyplina (5S) – przestrzeganie założonych zasad, ale także ciągła obserwacja, czy w obrębie procesów nie warto wprowadzić zmian, by udoskonalić cały system.

Zaletą tego zestawu działań jest duża uniwersalność – można wdrożyć je zarówno w dużym zakładzie produkcyjnym, jak i w biurze, w którym pracuje kilka osób.

Jak wszystkie te zasady wdrożyć w praktyce?

Jak już wspomnieliśmy, zgodnie z nowoczesnymi teoriami zarządzania, utrzymanie porządku ma kluczowe znaczenie dla skutecznego wykonywania zadań. W każdym zakładzie bardzo ważnym elementem są tablice cieni na narzędzia, pozwalające przechowywać je w sposób uporządkowany i standaryzowany, a dodatkowo zaoszczędzić przestrzeń i zwiększyć bezpieczeństwo.

Tablice cieni to nic innego jak specjalnie zaprojektowana plansza do przechowywania narzędzi. Na takiej tablicy w sposób uporządkowany i wg określonego porządku umieszcza uchwyty (lub inne rozwiązania) pozwalające przechowywać poszczególne narzędzia i pomoce wykorzystywane w codziennej pracy. Pozwala to nie tylko pracować sprawniej (narzędzi nie trzeba szukać) i utrzymywać czystość, ale też kontrolować stan używanych przedmiotów. Wystarczy jedno kontrolne spojrzenie, by zorientować się jakich elementów brakuje lub są w danym momencie wykorzystywane, a jakie warto wymienić na nowe. Tablice cieni to również sposób na zachowanie estetyki w miejscu pracy.

Co jeszcze pomoże w organizacji pracy?

Inne ważne elementy pozwalające utrzymać porządek to standaryzowane tabliczki informacyjne, różnego rodzaju instrukcje, ale także oznaczenia poziome na podłodze – wyznaczające ciągi komunikacyjne czy miejsca, w których należy składować określone przedmioty.

Tablice cieni, kąciki czystości i oznaczenia poziome, a także wiele innych produktów do organizacji sprawnej i bezpiecznej pracy znajdziesz w sklepie Usprawniaj – https://usprawniaj.pl/. Sklep przygotowuje także produkty na indywidualne zamówienie. Przykładem są tablice cieni zaprojektowane dla konkretnych rodzajów narzędzi, np. sprzęt BHP, narzędzia ręczne, elektronarzędzia, akcesoria do pakowania, linki i wężyki i inne dowolne przedmioty, których przechowywanie wymaga organizacji.