Określenie „kondensacja” brzmi znajomo? Na lekcjach fizyki w podstawówce poznaje ją każdy uczeń. Po latach w pamięci najczęściej zostaje sformułowanie „kondensacja pary wodnej”. Ale co to ma wspólnego z kotłem gazowym kondensacyjnym? Jak działa takie urządzenie?
Fot. Immergas
Trochę teorii czyli co to jest kondensacja
Kondensacja to zjawisko, w którym para lub gaz zmienia stan skupienia w ciekły. Dzieje się tak na skutek obniżenia temperatury (np. zetknięcia się z chłodną powierzchnią) lub wzrostu ciśnienia. Proces ten jest odwrotnością parowania, gdy woda zmienia się w parę. Podczas kondensacji, energia cieplna zawarta w parze jest uwalniana, przez to cząsteczki wody lub innych substancji skraplają się. Jest to zjawisko normalne i często występujące w przyrodzie. Przykład? Tworzenie się chmur, powstawanie rosy, czy mokre lustro w łazience po kąpieli w gorącej wodzie.
Jak w wielu innych przypadkach, tak i tym razem, natura była inspiracją dla rozwoju technologii. Przykłady jej zastosowania można znaleźć w przemyśle chłodniczym, spożywczym, technologiach lakierniczych. I oczywiście w technikach grzewczych, z kotłami gazowymi kondensacyjnymi na czele.
Kocioł gazowy tradycyjny. Lepszy niż piec na węgiel ale…
Zasada działania tradycyjnego kotła gazowego jest dość prosta: do kotła doprowadzony jest gaz ziemny, który jest spalany. Spalanie uwalnia energię czyli ciepło, które przekazywane jest do wody grzewczej lub układu centralnego ogrzewania. Po okrążeniu układu, woda wraca do kotła, aby ponownie zostać ogrzaną.
Spaliny powstające przy spalaniu gazu odprowadzane są przez komin. Razem z dwutlenkiem węgla do atmosfery emitowane są zanieczyszczenia takie jak tlenek węgla. I chociaż ilości powstających w takim kotle zanieczyszczeń są zdecydowanie mniejsze niż np. przy spalaniu węgla czy drewna, to i tak nie jest to rozwiązanie w pełni ekologiczne.
Jak działa kocioł gazowy kondensacyjny?
Kocioł gazowy kondensacyjny pozwala uniknąć zanieczyszczania środowiska i jednocześnie „wycisnąć” jeszcze więcej energii ze spalanego paliwa. A to dzięki temu, że odbierają dodatkową ilość ciepła ze spalin. W bardzo dużym uproszczeniu można to porównać do recyclingu spalin: zamiast puszczać je w komin, a następnie w powietrze, można je przetransportować do pierwszej strefy wymiennika ciepła i tam wstępnie schłodzić. Ten zabieg sprawia, że część ciepła jest oddawana do instalacji.
W następnym kroku spaliny trafiają do drugiej strefy wymiennika ciepła, gdzie osiągają temperaturę poniżej punktu kondensacji. Para wodna ze schłodzonych spalin przechodzi ze stanu gazowego do ciekłego, a energia cieplna uwalniana podczas kondensacji jest wykorzystywana do podgrzewania wody grzewczej. Wydajność kotła kondensacyjnego może być dzięki temu zwiększona nawet do 109 proc. względem kotła tradycyjnego.
Rodzaje kotłów kondensacyjnych
Kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny ogrzewa wodę w instalacji centralnego ogrzewania, która płynie w grzejnikach, czy ogrzewaniu podłogowym. Natomiast w połączeniu z zasobnikiem może produkować również ciepłą wodę użytkową. Kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny może podgrzewać zarówno wodę w instalacji grzewczej, jak i ciepłą wodę użytkową bez pomocy żadnego innego urządzenia. Może być przepływowy lub z wbudowanym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej. O ile te pierwsze mają zwykle niewielkie gabaryty i można je powiesić na ścianie, o tyle kotły z zasobnikami powyżej 54 litrów są tylko w wersjach stojących i mają wymiary analogiczne do lodówek.
Kotły kondensacyjne Immergas występują w szerokiej gamie modeli i rodzajów, które można dopasować do swoich potrzeb i możliwości przestrzennych. W wyborze najbardziej optymalnego urządzenia pomagają specjaliści, którzy wiedzą np. jak dopasować moc kotła do zastanej izolacji budynku. Ponadto, oprócz wyżej wymienionych rodzajów kotłów kondensacyjnych, Immergas oferuje unikalne na polskim rynku rozwiązanie czyli hybrydowe pompy ciepła, które są połączeniem kotła kondensacyjnego z pompą ciepła.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.